Goniec.pl > Wiadomości > Fatalna wiadomość dla seniorów. Waloryzacja będzie niższa
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 02.09.2023 18:51

Fatalna wiadomość dla seniorów. Waloryzacja będzie niższa

pieniądze
Iberion

W tym roku z powodu wysokiej inflacji seniorzy mieli okazję cieszyć się z nadzwyczajnie dużej waloryzacji swoich świadczeń. I właśnie mając to na względzie, najnowsze informacje z pewnością nie będą dla nich optymistyczne. Okazuje się bowiem, że kolejne lata zapiszą się w annałach jako bardziej chude. Rząd już szacuje, że w 2024 roku emerytury i renty wzrosną “tylko” o 12,3 proc.

Inflacja powoli spada

Choć z jednej strony spadająca inflacja to coś, co powinno cieszyć, bo towary i usługi nie drożeją już w tak szybko, pewna grupa społeczna ma w związku z tym powody do smutku.

Chodzi o seniorów, którzy co miesiąc pobierają z ZUS emeryturę lub rentę i którzy co roku z niecierpliwością oczekują na waloryzację świadczeń. Dla nich bowiem kolejne lata nie będą już tak obfite jak mijający 2023 rok. Wszystko właśnie przez zwalniające tempo wzrostu cen. Rząd nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Wojciech Glanc miał niepokojącą dla Polaków wizję. "Boję się tej zimy"

2023 rok rekordowo hojny dla emerytów

Coroczna waloryzacja emerytur i rent następuje zawsze 1 marca i polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Czymże on jest? To nic innego jak średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Łatwo więc wywnioskować, że w tym roku waloryzacja musiała być wyjątkowo wysoka. To zresztą mało powiedziane, bo tak naprawdę była ona rekordowa. Jak wynika z danych, sięgnęła aż 14,4 proc.

W kolejnych latach waloryzacja będzie coraz niższa

Niestety, obserwowany właśnie spadek inflacji (10,1 proc. w sierpniu rdr.) sprawi, że w przyszłym roku dla seniorów nie będzie już tak kolorowo. Gabinet Mateusza Morawieckiego szacuje, że waloryzacja w 2024 roku wyniesie “tylko” 12,3 proc.

- Jeśli senior ma teraz 3000 zł brutto emerytury, to jego świadczenie wzrośnie 365 zł. Z kolei minimalna emerytura powinna w przyszłym roku wzrosnąć do 1781 zł brutto (wzrost o 193 zł) - wylicza zatem superbiz.se.pl.

Ponadto, gazeta podkreśla, że wskaźnik wzrostu emerytur i rent będzie ulegał systematycznym spadkom, bo rząd już zakłada, że inflacja w przyszłym roku wyniesie 6,6 proc. To zaś oznacza, że w 2025 r. waloryzacja będzie jeszcze niższa.

Źródło: SE, money.pl