Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Episkopat zabrał jasne stanowisko ws. wyborów. Zaapelował do polityków i wyborców
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.05.2023 11:07

Episkopat zabrał jasne stanowisko ws. wyborów. Zaapelował do polityków i wyborców

Episkopat
Wojciech Olkusnik/East News

Już jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Z tej okazji Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zdecydowała się podzielić swoim stanowiskiem ws. nadchodzącego głosowania oraz trwającej kampanii wyborczej. Biskupi wystosowali jednoznaczne słowa zarówno do wyborców, jak i rywalizujących ze sobą polityków.

Biskupi odnieśli się do polskiej polityki

Wczoraj (2.05) miało miejsce posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, które było poświęcone “przygotowaniom do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz bieżącym sprawom duszpasterskim Kościoła w Polsce”.

Biskupi odnieśli się także do relacji polityki z religią. - Respektując słuszną autonomię porządku demokratycznego, Rada Stała wyraża przekonanie, że niezależnie od głębokich różnic i podziałów, polska polityka może i powinna pozostać roztropną troską o dobro wspólne - przekazali biskupi, zaznaczając, że "zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła, polityka, w swej najgłębszej istocie, powinna być powołaniem do miłości bliźniego, która wyraża się w służbie na rzecz prawa do życia, ludzkiej godności, wolności, sprawiedliwości, solidarności i praw rodziny".

Krzysztof Cugowski ma głodową emeryturę, ale fortunę na koncie. Wydało się, ile zarabia

Episkopat zabrał głos ws. nadchodzących wyborów

Biskupi wystosowali także apel odnoszący się do nadchodzących wyborów parlamentarnych, w szczególności "o dialog społeczny i szukanie prawdziwego dobra naszej ojczyzny". - Zwracamy się także do wszystkich uczestników kampanii wyborczej o powstrzymanie się od instrumentalizowania Kościoła - zakomunikowali, zachęcając do udziału w wyborach "w duchu odpowiedzialności za naszą ojczyznę".

Mimo zachęcenia Polaków do oddania głosu, oficjalnie nie padła żadna deklaracja poparcia dl konkretnego stronnictwa politycznego. - Nie raz już publicznie podkreślaliśmy, że Kościół nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum, ponieważ Kościół ma swoją własną stronę; Kościół winien stać po stronie Ewangelii - tłumaczono.

Biskupi przypomnieli, że celem wyborczej rywalizacji jest "wybór cieszącej się możliwie szerokim poparciem władzy, która z energią będzie służyć wszystkim Polakom, a nie pokonanie, czy tym bardziej zniszczenie, politycznych rywali"". Zaapelowali też do polityków wszystkich stronnictw o to, by, "tocząc swą wyborczą rywalizację, w imię odpowiedzialności za los naszej Ojczyzny, unikali pokusy demagogii i populizmu, bezwzględnego dyskredytowania oponentów czy nasycania zbędnymi emocjami i tak głębokich już podziałów".

Wykorzystywnie Jana Pawła II do celów politycznych

Pomimo upływu kilku miesięcy nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego ws. tuszowania pedofilii w Kościele przez ówczesnego kardynała Karola Wojtyłę. Po emisji filmu pt.  “Franciszkańska 3” autorstwa dziennikarza TVN-u rozgorzała dyskusja czy ówczesny metropolita krakowski krył księży pedofili ze swojej archidiecezji.

Ochrona wizerunku papieża jest forsowana różnymi sposobami. Głos zabierają politycy, duchowni i celebryci. Sejm przyjął nawet uchwałę w “obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II”, a politycy Zjednoczonej Prawicy wystąpili w parlamencie z portretami papieża Polaka. Marszałek Elżbieta Witek wygłosiła orędzie, w którym ogłosiła, że "spadkobiercy komunistów niszczą papieża po jego śmierci" i trzeba się temu przeciwstawić.

Wirtualna Polska zleciła kilka tygodni temu przeprowadzenie sondażu, w którym zadała pytanie: “Czy i która z sił politycznych Pana/Pani zdaniem wykorzystuje postać Jana Pawła II dla swoich korzyści politycznych?”. Aż 71,8% ankietowanych wskazało, że politycy bez dwóch zdań z premedytacją wykorzystują postać Jana Pawła II do podbijania słupków.

Aż 42,2% Polaków głośno mówi o tym, że to właśnie PiS bazuje na obronie Jana Pawła II w celach politycznych, zaś 14,9% osób wskazuje na Lewicę. Trzecie miejsce w sondażu badającym, kto zdaniem Polaków korzysta na aferze wokół Jana Pawła II, zajmuje Koalicja Obywatelska (13,9%).

Źródło: PAP, WP