Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Ekspert krytykuje ograniczenie teleporad. "To zupełne szaleństwo"

23 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, skrytykował ograniczenie teleporad dla niektórych pacjentów. Jego zdaniem nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia nie przystaje do realiów i jest "zupełnym szaleństwem". Lekarz uważa, że resort "skapitulował".

Tymczasem piąta fala koronawirusa przyspiesza w ekspresowym tempie. W sobotę 22 stycznia padł rekord zakażeń od początku wybuchu pandemii - resort odnotował ponad 40 tys. nowych infekcji, o czym pisaliśmy tutaj.

TV

"Motylem jestem. Koncert przebojów Ireny Jarockiej" dziś w TVP. Kto wystąpi?

CZYTAJ DALEJ

Badanie bezpośrednie zamiast teleporady. Niedzielski tłumaczy

W trakcie piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki poinformowali o zmianach w strategii walki z pandemią. Zdaniem szefa resortu zdrowia najważniejsza modyfikacja dotyczy prowadzenia pacjenta. 

Obecnie lekarz rodzinny ma obowiązek wykonania teleporady. - Będziemy chcieli, żeby w pewnej grupie wiekowej ten obowiązek absolutnie był skojarzony z koniecznością bezpośredniego badania - poinformował Niedzielski. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zmiany mają dotyczyć opieki przedszpitalnej prowadzonej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Niedzielski wskazał, że NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta i inne instytucje podległe MZ "będą reagować na każde ograniczenie dostępności ze strony POZ".

- W tej fali opieka przedszpitalna ma do odegrania zdecydowanie większa rolę niż było to w poprzednich falach - argumentował. Wariant Omikron jest bowiem wyjątkowo zakaźny, ale doświadczenia z innych państw wskazują, że w porównaniu do poprzednich mutacji nie przekłada się na radykalne obłożenie szpitali.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 3

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Dr Grzesiowski: to zupełne szaleństwo. Resort skapitulował

Zmiany zapowiadane przez resort Ministerstwo Zdrowia skrytykował dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. - Ministerstwo Zdrowia skapitulowało przed kolejną falą. Odeszli doradcy, urzędnicy udają się na pracę zdalną i jesteśmy zostawieni tak naprawdę sami sobie - przekonywał specjalista w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

Zdaniem dr Grzesiowskiego "zmuszanie lekarzy do pracy z pacjentami metodami urzędniczymi wydają się zupełnie abstrakcyjne".  - Uważam, że pacjent powinien być badany przez lekarza wtedy, kiedy tego wymaga. Jakieś urzędowe regulowanie, kiedy pacjent wymaga wizyty bezpośredniej, a kiedy nie, wydaje mi się zupełnym szaleństwem - przekonywał. 

Ekspert zwrócił uwagę na niepożądane skutki nowych zasad. - To będzie powód do jeszcze większej agresji wobec lekarzy, bo oczywiście, że każdy pacjent woli spotkać się z lekarzem twarzą w twarz, a nie zawsze jest to potrzebne - tłumaczył.

Dodatkowo dr Grzesiowski wskazał, że lekarze POZ są już "przeciążeni". - Pacjentów wcale nie jest mniej, mamy sezon grypowy i zaostrzeń chorób przewlekłych - wyjawił, podkreślając, że lekarze nie siedzą bezczynnie. - Ciężko pracują, przyjmują kilkadziesiąt osób na jednym dyżurze  - dodał. Na koniec przyznał, że ubolewa nad "typowo urzędniczym" podejściem do kwestii leczenia.

Poza ograniczeniem teleporad resort chce wprowadzić cztery inne zmiany. W planach jest m.in. zwiększenie dostępności testowania i skrócenie kwarantanny. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Minister ogłosił podwyżki dla określonej grupy Polaków. O kogo dokładnie chodzi?

Czytaj więcej >
Pixabay/AndrzejRembowski

Wiadomości

Zakopane: Dramatyczne znalezisko na Krupówkach. W potoku leżały ludzkie zwłoki

Czytaj więcej >
Rzecznik rządu wziął ślub. Na weselu nie zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Rzecznik rządu wziął ślub. Na weselu Piotra Müllera nie zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wydanie "Wiadomości" TVP przypadły do gustu nawet zagorzałym krytykom. "Paskowy" ostro podsumował Władimira Putina

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Wiadomości

Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Czytaj więcej >
Potężny kożuch z piany i limonkowa, parząca w ręce woda. Szokująca relacja właścicielki przystani nad Odrą

Wiadomości

Skażenie Odry. Wstrząsająca relacja właścicielki przystani nad skażoną rzeką. "Woda zmieniła kolor na limonkowy, parzyła w ręce"

Czytaj więcej >