Goniec.pl
Trafiła na czarną listę Putina

kremlin.ru Instagram @sonyagro

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Sonya Groysman, rosyjska dziennikarka, która pracowała w niezależnych mediach, trafiła na czarną listę Putina i musiała uciekać z kraju. - Przez moment czułam się wrogiem ludzi, a to bolało mnie najbardziej. Wyobraź sobie, że jesteś świetną studentką, dobrym człowiekiem, znakomitą dziennikarką. I nagle zostajesz "zagraniczną agentką" - relacjonowała w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Sonya Groysman mieszka w Rydze od marca bieżącego roku. Musiała opuścić Rosję, gdy przez pracę w niezależnych mediach trafiła na "czarną listę" Ministerstwa Sprawiedliwości. Kobieta do dziś uważa się jednak za patriotkę. - Znam swój kraj. Kocham go. I jestem pewna, że wiem o Rosji znacznie więcej niż osoby, które piastują najważniejsze stanowiska - zapewnia w rozmowie z Wirtualną Polską.

Putin

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

CZYTAJ DALEJ

"Władze w Rosji stopniowo próbowały zakazać wolności"

Sonya Groysman jest zaangażowana w sprawy swojego kraju odkąd ukończyła 17 lat i rozpoczęła studia na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Obserwowała wówczas wybory do Dumy Państwowej. - Ludzie wyszli protestować na ulicę. Zaczęli rozumieć, że ich głos jako obywateli jest nieważny, że wszystko jest ustawione. Był 24 grudnia 2011 roku. Największy protest w Rosji od lat 90. - wspominała dziennikarka. Sonya Groysman relacjonowała protest dla "Russian Reporter". Także później nie było łatwo.

- Przez lata mojej pracy jako niezależnej dziennikarki władza chciała zniszczyć wiele mediów, dla których pracowałam. [...] Tak naprawdę przez ostatnie 20 lat władze w Rosji stopniowo próbowały zakazać wolności słowa właśnie poprzez zamykanie kolejnych mediów i uniemożliwianie im przekazywania tych prawdziwych informacji - opowiadała Rosjanka w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

- W którymś momencie w Rosji wybuchł przez to swego rodzaju bunt, w szczególności w tych mniejszych, niezależnych mediach. Władze zaczęły naciskać na ich właścicieli, chcąc zabronić im dalszej działalności. A ja, poprzez pracę dla tych mediów, zostałam właśnie nazwana "zagraniczną agentką" - dodała. Sonya Groysman - tak jak wielu kolegów po fachu - musiała uciekać, żeby nie trafić do więzienia. W marcu zamieszkała w Rydze.

Na liście rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie znajdują się nazwiska około stu dziennikarzy, polityków, muzyków i komików. Jak zaznacza rozmówczyni Wirtualnej Polski, może na nią trafić każdy, kto z jakiegoś względu nie jest wygodny dla rządu. "Zagraniczny agent" musi przestrzegać przepisów, które chronią go przed prześladowaniem.

Szojgu

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

CZYTAJ DALEJ

"Są dwa sposoby. Pierwszy i pewnie najbardziej realistyczny - śmierć"

- Jako "zagraniczna agentka" muszę za każdym razem publikować w mediach społecznościowych 24-wyrazowe oświadczenie, że nie jestem jedynie dziennikarką, a właśnie "zagraniczną agentką" - tłumaczyła Sonya Groysman. Jeśli by tego nie zrobiła, najpierw czekałaby ją kara pieniężna, a później sprawa sądowa i areszt. - Nadal jestem obywatelką Rosji i nadal jestem kontrolowana. [...] Wiem, że i tak nie mogę wrócić teraz do Rosji, bo będę tam prześladowana. I tak jako "zagraniczna agentka" składam cztery razy w roku 40-stronnicowy raport do ministerstwa, w którym ujawniam dochody i to, na co wydaję swoje pieniądze. Cel tego jest taki, że władze chcą wiedzieć, skąd "zagraniczny agent" otrzymuje swoją "pensję" - dodaje dziennikarka i tłumaczy, jak zniknąć z listy.

- Są dwa sposoby. Pierwszy i pewnie najbardziej realistyczny - śmierć. Drugi to prośba wysłana do Ministerstwa Sprawiedliwości przez "wyższe" organy o wyłączenie z listy "agentów" poszczególnych osób. Były takie przypadki, kiedy to się udało, natomiast nie liczę, że i ja kiedykolwiek zostanę z niej wykreślona. Próbowałam już raz w sądzie i stanęłam twarzą w twarz z przedstawicielami ministerstwa. Możesz się domyślić, jaki był tego rezultat, skoro teraz jestem w Rydze. Życzyłabym sobie, żebym mogła zniknąć z listy choć na chwilę przed śmiercią. Żebym mogła poczuć się wolna - czytamy na portalu Wirtualna Polska.

Sonya Groysman podkreśliła, że nie brakuje Rosjan, którzy pomagają Ukraińcom, a Europejczycy nie powinni wierzyć w rosyjskie przekazy medialne. - Mam nadzieję, że za mojego życia to wszystko się skończy i wszyscy będziemy wolni. Tego życzę sobie i innym, bo wolność to najpiękniejsze, co można mieć - podsumowała dziennikarka.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Lech Wałęsa wraca do polityki? Padła zaskakująca deklaracja

  • Joanna Scheuring-Wielgus usłyszała prokuratorskie zarzuty. Chodzi o głośną sprawę

  • Sześć godzin czekał na SOR-ze na pomoc. Nie doczekał się lekarskiej interwencji

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Warszawa: wypadek z udziałem karetki pogotowia, wezwano śmigłowiec LPR

Wiadomości

Warszawa. Tragiczne zderzenie karetki, taksówki i osobówki. Nie żyje jedna osoba, lądował LPR

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje starsze małżeństwo. Wiadomo już, jak zmarli

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejne zapadlisko w Trzebini. To już czwarte w tym roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz usłyszał zarzuty ws. potrącenia rowerzystki. Były premier nie przyznaje się

Czytaj więcej >
Wypadek Las Vegas
LVMPD/Twiter

Wiadomości

O krok od tragedii. Wyciągnęli kierowcę z auta chwilę przed wybuchem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje aktor George P. Wilbur. To on grał Michaela Myersa w "Halloween"

Czytaj więcej >