Goniec.pl

Pixabay/pride1979

Dolnośląskie: Marznąca mżawka sparaliżowała ruch. Na drogach i torach powalone drzewa oraz szklanka

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Fatalna sytuacja pogodowa na Dolnym Śląsku związana z występowaniem marznącej mżawki. Kolej mierzy się z olbrzymimi opóźnieniami, spowodowanymi zablokowaniem torów przez powalone drzewa lub ich gałęzie. W dwóch miejscach trasy są całkowicie nieprzejezdne. Z utrudnieniami muszą liczyć się także kierowcy, poruszający się po drogach w województwie.

Dolnośląskie. Marznące opady sabotują ruch pociągów

Ci, którzy dziś wcześnie rano wyruszyli pociągami z Dolnego Śląska z pewnością nie zaliczą tego dnia do udanych. Marznąca mżawka spłatała figla kolejarzom, podróżnym oraz licznym służbom, które od wczesnych godzin walczyły z jej skutkami.

Ciężki, szybko zamieniający się w lód opad malował na drzewach piękne krajobrazy, ale też stanowił ogromne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Obciążone gałęzie skutecznie zablokowały tory na trasach Wałbrzych - Jelenia Góra oraz Wałbrzych - Kłodzko.

- W tej chwili prowadzimy dwie akcje związane z usuwaniem drzew powalonych na tory kolejowe. Zorganizowana jest komunikacja zastępcza dla podróżnych z przewozów regionalnych i dalekobieżnych. Służby techniczne zapewniają, że ok. godz. 15 na trasie do Jeleniej Góry ruch zostanie przywrócony - poinformował portal Goniec.pl rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych Mirosław Siemieniec.

O świcie do podobnej sytuacji doszło też na trasie między Kudową a Kłodzkiem, ale tam powalone drzewo udało się usunąć w ok. godzinę. Jak podawało RMF FM, problemy były też z pociągami z Wrocławia do Szklarskiej Poręby, Wałbrzycha, Jeleniej Góry czy Świebodzic.

Od rana ponad 120 interwencji straży

Niezbyt dobrze przedstawia się także sytuacja na drogach w całym województwie dolnośląskim. Tam również podróżowanie utrudniają marznące opady mżawki oraz silny wiatr. W związku z tym strażacy od godziny 8 rano musieli interweniować ok. 120 razy. Drogowcy zaznaczają, że do samochodów powinni wsiadać tylko ci, którzy koniecznie muszą.

- Dziś odnotowaliśmy większą ilość zdarzeń związanych z silnym wiatrem w powiecie wałbrzyskim, kłodzkim, ząbkowickim oraz karkonoskim. Do niebezpiecznego wypadku doszło w miejscowości Gnilno, gdzie w wyniku uderzenia gałęzią drzewa ranny został mężczyzna - podała naszemu portalowi oficer prasowa dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. str. Magdalena Cwynar.

Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej cały czas ostrzega przed marznącymi opadami. Te możliwe są w pasie od Dolnego Śląska, przez południowe powiaty woj. wielkopolskiego i łódzkiego, po południowe Mazowsze i Lubelszczyznę.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Zaparkował samochód pod Lildem i poszedł do biletomatu. W międzyczasie dostał mandat

  • Warszawa. Auta w wyniku zderzenia wpadły na torowisko. Uderzył w nie tramwaj

  • Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Źródło: Goniec.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Koszalin. Została zamknięta w sklepie, nie mogła się wydostać. Na miejsce wezwano służby
Czytaj więcej >

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Życie

Od poniedziałku w Lidlu festiwal okazji. Takich cen nie widzieliśmy już dawno
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Błaszczak wypalił u Rydzyka o Janie Pawle II. Kontrowersyjne słowa
Czytaj więcej >

Wiadomości

Najgroźniejsi przestępcy w Polsce. Policja publikuje wizerunki i prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zacznie się już w poniedziałek. Kolejki ustawią się do Biedronki, lepiej się spieszyć
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]