Goniec.pl
pogrzeb kosztuje fortunę

Wikimedia Sylwia Ufnalska CC BY-SA 4.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wiele osób nie domyśla się, ile może kosztować zorganizowanie pogrzebu. Okazuje się, że wydatki związane z uroczystością ostatniego pożegnania mogą być bardzo duże. Eksperci wyliczyli, że średnio za pochówek Polacy płacą blisko 4 tysiąc

Branża pogrzebowa nie jest łatwa do prześwietlenia w związku z dużym zróżnicowaniem cen pochówku. Niektórzy potrafią wydać fortunę na samą trumnę, inni natomiast za tę samą kwotę urządzą całą uroczystość. Jedno jest jednak pewne – ostatnie pożegnanie to bardzo ważny obrzęd dla wszystkich Polaków, ale także niezwykle kosztowny.

Nie wszyscy wiedzą, z jakimi wydatkami wiąże się organizacja pogrzebu. Niestety prędzej czy później każdego w życiu spotyka moment, w którym musi zająć się ostatnim pożegnaniem bliskiej osoby. Wówczas część osób może się niemiło zaskoczyć cenami pochówku. Są jednak sposoby na zaoszczędzenie.

Branża pogrzebowa – ile Polacy wydają na pochówek?

Warto przypomnieć, że nie wszyscy organizują pogrzeby kościelne. Dla osób, które nie należą lub nie utożsamiają się ze wspólnotą Kościoła, zaplanowanie ostatniego pożegnania może być nieco tańsze. Często uroczystość świecka jest tańsza o koszt asysty duszpasterza, która wynosi nawet tysiąc złotych.

Średnio Polacy wydają na uroczystość pogrzebową około 4 tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że to tylko średnia i mnóstwo rodzin za zorganizowanie ostatniego pożegnania płaci zdecydowanie więcej. Niektórzy mogą podobną kwotę wydać na samą trumnę.

[EMBED-243]

Ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku na milion mieszkańców w naszym kraju umierało średnio o 2 tysiące więcej osób niż w poprzednich latach. Niestety to śmiertelne żniwo pandemii koronawirusa, ale również wynik obciążenia systemu ochrony zdrowia.

Te niepokojące dane plasują Polskę na drugim miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem śmiertelności. Przed naszym krajem znajduje się już tylko Bułgaria. Rejestr Stanu Cywilnego poinformował, że w 2020 roku w Polsce zmarło 486 tysięcy osób – średnia wyniosła o 82 tysiące więcej zgonów w porównaniu do lat 2016-2019.

Co warto wiedzieć przed zorganizowaniem pogrzebu?

Po uzyskaniu dokumentu potwierdzającego zgon należy udać się do zakładu pogrzebowego, by wyliczyć koszt organizowanego pochówku. Warto pamiętać, że akt zgonu otrzymujemy w Urzędzie Stanu Cywilnego. By móc się o niego ubiegać, potrzebne nam zaświadczenie lekarskie oraz dowód osobisty zmarłego.

Eksperci informują, że aktualnie pogrzeb wiąże się z kosztem średnio 4 tysięcy złotych. Pochówek świecki jest natomiast o tysiąc złotych tańszy. Od 300 do 400 złotych zapłacimy za przygotowanie ciała zmarłego. Kremacja to koszt od 700 do nawet tysiąca złotych.

Głębiej do portfela trzeba sięgnąć w przypadku kosztów organizacyjnych, które mogą wynieść od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy złotych. Jest to cena między innymi za przewiezienie trumny, złożenie jej do grobu oraz zakopanie.

Kolejnym bardzo słonym wydatkiem może być trumna. Tutaj różnorodność jest bardzo duża. Niektórzy kupują dębowe modele, za które trzeba zapłacić nawet 5 tysięcy złotych, co już przewyższa średni koszt całego pogrzebu. Przeciętnie na trumny wydaje się około 750 złotych.

Pozostaje jeszcze opłacenie miejsca na cmentarzu. Grób ziemny to zazwyczaj koszt tysiąca do 1,1 tysiąca złotych na 20 lat. Natomiast miejsce w grobowcu wiąże się już z opłatą 6 tysięcy złotych na 50 lat.

  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >

Pieniądze

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Pieniądze

Mateusz Morawiecki dostał list od seniorów. Są zaniepokojeni rozwiązaniami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Opłata za śmieci uregulowana. Prezydent podpisał dokument

Czytaj więcej >