Cena jajek w Polsce poszybuje, kryzys w kolejnej branży. Liczba kur "katastrofalnie niska"
Regularnie kupujesz jajka? Masz problem. Twój portfel w najbliższych miesiącach mocno odczuje wzrost cen jaj. Więcej będzie płacić i przysłowiowy Kowalski i wielkie firmy kupujące ilości hurtowe. Jest jeden powód, nie da się go zignorować.
Pieniądze znikają z kont i portfeli w zastraszającym tempie i doniesienia ekspertów wskazują, że w najbliższym czasie się to nie zmieni. Do nieprzyzwoicie drogich produktów oficjalnie dołączyły jajka.
W ciągu ostatniego roku amatorzy potraw jajecznych już odczuli, że dania kosztują ich więcej. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Będzie jeszcze gorzej. Branża powiedziała wprost, że na horyzoncie pojawił się problem i widać go już w danych.
Problem z jajkami: będą droższe i będzie ich mniej
Niejednokrotnie pan domu wie, że jeśli w spiżarni znajduje się jajko, to pewne jest, że będzie co zjeść. Dotychczas jajka kojarzone były z jedzeniem tanim i szybkim. Drugi przymiotnik nadal będzie pasować, ale o "tanim" można zapomnieć.
- Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się bardzo znaczących podwyżek cen jaj tak dla klientów hurtowych, jak i detalicznych - powiedział Mariusz Szymyślik, dyrektor ds. analiz tej instytucji w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.
Izba już teraz ostrzega, że podwyżki mogą osiągnąć poziom nawet kilkudziesięciu procent, więc nie będą obojętne dla domowych budżetów. Jajecznica z 5 jajek stać może się synonimem luksusu. Jajka podzielą los cukru.
Dane nie kłamią. - Dostępna na rynku liczba jednodniowych kur nieśnych były katastrofalnie niska - wyjaśnia Mariusz Szymyślik. O co chodzi? Hodowcy zajmujący się branżą jajeczną odczuwają spadek produkcji. W lipcu 2022 roku wylęgło się 1,7 miliona piskląt znoszących jaja. To aż o 47 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Co więcej, to także aż o 52 proc. mniej niż w czerwcu 2022.
Cena jajek będzie pobijać rekordy? Trzeba być gotowym na wszystko
Główny Urząd Statystyczny dostarcza smakoszom jajek kolejnych powodów do obaw. W lipcu 2021 jajka były tańsze niż w lipcu 2022. Cena jajek w ciągu roku wzrosła o 18,3 proc.
Hodowcy borykający się z problemem braku kur znoszących jajka nie są zbyt chętni do tego, by zmieniać problemy w rozwiązania. Mariusz Szymyślik z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wskazuje, że podobnej sytuacji nie było od lat.
Instytucja wysnuwa tezę, że wysoka cena jaj to nie tylko efekt niestabilnych kosztów kupna pasz. Hodowcy drżą na myśl o przerwach w dostawach prądu i ciepła. Kolejnym problemem jest walka o lepsze życie zwierząt. Hodowcy wprost mówią o presji "organizacji ekologicznych na zmianę sposobów utrzymywania kur".
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Para z Łodzi zaskoczyła. Kradła i włamywała się z dzieckiem w wózku obok, teraz szuka ich policja
Wielkopolska. Pożar Biedronki pod Poznaniem. Akcja gaśnicza trwała 7 godzin
Źródło: wp.pl