Goniec.pl
Andżelika Borys [Polacy na Białorusi]

Wikimedia Commons/Aargambit/CC3.0

Białoruś: Wzmożone represje na Polakach. Komisja Europejska interweniuje

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Na Białorusi przybierają na sile ataki na polską mniejszość. Przewodnicząca Związku Polaków została wczoraj skazana w Grodnie, zaś dziś doszło do zatrzymania Andrzeja Poczobuta, wiceprzewodniczącego organizacji. Białoruski autorytaryzm przybiera na

Wczoraj sąd w Grodnie skazał w wyniku ekspresowej rozprawy Andżelikę Borys, przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi. Dziś nad ranem doszło do zatrzymania Andrzeja Poczobuta, wiceprzewodniczącego związku oraz korespondenta Gazety Wyborczej. W jego domu, a także w siedzibach ZPB w Grodnie i Wołkowysku przeprowadzono rewizje.

Ataki na polską mniejszość

Ataki na polską mniejszość zamieszkującą Białoruś przybierają na sile i stają się coraz bardziej brutalne. Zarzuty, jakie usłyszała Borys dotyczą podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym oraz rehabilitacji nazizmu - czytamy w akcie oskarżenia, jaki wystosowała białoruska prokuratura generalna. Sprawa będzie rozpatrywana przez sąd.

Jak wskazano w uzasadnieniu, chodzi o zorganizowane w 2018 roku nielegalne przedsięwzięcia masowe z udziałem nieletnich, podczas których czczono uczestników band antysowieckich, działających w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i po niej. „Polityka” wskazuje, że nigdy dotąd polska mniejszość na Białorusi nie była obiektem tak poważnych ataków.

Andżelika Borys została skazana na 15 dni aresztu za organizację nielegalnej imprezy masowej, jaką był jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

Wiele wskazuje, że jest to element zaplanowanej i od dawna realizowanej kampanii nienawiści wobec Polaków. Łukaszenko chce w ten sposób poróżnić mieszkającą na Białorusi Polonię i Białorusinów, którzy od wielu lat żyją w bardzo dobrych relacjach. To właśnie Polska od lat jest miejsce, w którym białoruscy opozycjoniści otrzymują schronienie, ponadto polskie uczelnie przyjmują studentów, którzy zostali wyrzuceni ze swoich szkół za udział w antyrządowych demonstracjach. Polska od lat jest także krajem, gdzie silnie rozwija się białoruska kultura, która w kraju jest ciemiężona i poddawana rusyfikacji. Dla prezydenta Białorusi to za dużo. Postanowił atakować.

Białoruscy Polacy bez szans na obronę

Niestety, zdecydowana większość Polaków na Białorusi posiada tamtejsze obywatelstwo, co oznacza, że podlegają pod system sądownictwa Białorusi. Polska dyplomacja w niewielki sposób może ich obronić. Ponadto przypomnieć należy, że w ostatnim czasie polscy urzędnicy byli masowo wydalani z Białorusi, a władze kraju nie respektują pozycji tych, którzy pozostali. Polski konsul w Grodnie nie uzyskał od milicji żadnych informacji po aresztowaniu Andżeliki Borys, został spławiony przez mundurowych.

Z pilnym apelem do władz białoruskich wystąpiła Komisja Europejska. - Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego uwolnienia prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i działacza ZPB Andrzeja Poczobuta - przekazała w nocie dyplomatycznej KE.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Unii Europejskiej o podjęcie zdecydowanych działań wobec Mińska. Dziś stanowisko rządu zaprezentował także Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. - Żaden Polak represjonowany na Białorusi nie pozostanie bez pomocy; każdy Polak może liczyć na pomoc państwa polskiego - powiedział.

Ze strony ministra padła również bardzo ostra deklaracja. - Każdy funkcjonariusz milicji czy białoruskiego wymiaru sprawiedliwości, który będzie dopuszczał się represji na przedstawicielach polskiej mniejszości poniesie konsekwencje - powiedział Dworczyk.

Do sprawy włączył się Andrzej Duda. Prezydent poinformował, że chce aby sprawą zajęła się Organizacja na rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Kilka minut temu skontaktował się z Helgą Schmid i poprosił o włącznie sprawy do agendy OBWE. - Pan prezydent dosłownie przed kilkudziesięcioma minutami rozmawiał z sekretarz generalną OBWE panią Helgą Schmid i poprosił panią Helgę Schmid o to, żeby ta sprawa została jak najszybciej wniesiona na agendę OBWE - przekazał Błażej Spychalski.

Prezydent spotka się z szefami służb specjalnych w ramach Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-25/sprawa-polakow-na-bialorusi-prezydent-spotkal-sie-z-szefami-sluzb-specjalnych/?ref=slider

Według Białoruskiego Spisu Powszechnego z 2009 roku Polacy stanowią 3,1 proc. ludności tego kraju, to daje prawie 300 tys. osób. Jednak nieoficjalne statystyki wskazują, że Polaków na Białorusi może być nawet 1,2 mln osób!

Zobacz post:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >