Urlopy w 2025 roku. Niektórzy będą mieli nawet 47 dni wolnego zamiast 20 lub 26
Wielka zmiana dla pracowników. W związku ze zmianami w Kodeksie pracy w Polsce pojawiły się nowe urlopy. Jeśli skorzystamy z przysługujących nam praw, podstawowy urlop wynoszący 20 lub 26 dni będziemy mogli wydłużyć sobie do 35, a nawet 47 dni. Oto, co należy zrobić, aby cieszyć się dodatkowym czasem na odpoczynek.
Dodatkowe dni urlopu w 2025 roku
Ważna wiadomość dla pracowników, w 2025 roku będą mogli oni skorzystać z nowych urlopów. Co do zasady obowiązuje ich 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od stażu pracy. Standardowy urlop wypoczynkowy przysługuje w krótszym wymiarze dla osób ze stażem pracy krótszym niż 10 lat i 26 dni dla pracowników z co najmniej 10-letnim stażem. Doszło jednak do pewnej zmiany, pozwalającej na wydłużenie odpoczynku.
ZOBACZ: Lidl idzie na całość. Klienci będą walić drzwiami i oknami, produkty nawet za złotówkę
Dino szaluje po świętach, właśnie się zaczęło. Rozdaje masło i mąkę za darmo, trzeba się pośpieszyćUrlopy 2025 – zmiany w Kodeksie pracy
Pracownicy będą mogli skorzystać z dodatkowych dni wolnych w 2025 roku. Oprócz standardowego urlopu wypoczynkowego, który wynosi 20 dni dla osób ze stażem pracy krótszym niż 10 lat i 26 dni dla pracowników z co najmniej 10-letnim stażem, wprowadzono nowe rodzaje urlopów. Wszystko za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy, która wdrożyła unijne dyrektywy dotyczące przejrzystych warunków pracy oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
ZOBACZ: Tyle wynosi majątek Szymona Hołowni. Nieruchomości i pieniądze to nie wszystko
Nawet 47 dni urlopu
Zmiany w Kodeksie pracy stworzyły dla pracowników możliwość skorzystania z nowych urlopów. Nowelizacja miała na celu wdrożenie unijnych dyrektyw, dotyczących m.in. zapewnienia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jeśli świadomie wykorzystamy przysługujący urlop, można wydłużyć wypoczynek do 35, a nawet 47 dni.
Pracownicy mogą skorzystać z urlopu opiekuńczego. Przysługuje on każdemu pracownikowi, niezależnie od stażu pracy, w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. Zainteresowani mogą go wykorzystać na opiekę nad członkiem rodziny (dzieckiem, rodzicem, małżonkiem), który wymaga wsparcia z powodów medycznych.
Dodatkowy urlop przysługuje także w ramach opieki nad dzieckiem i wynosi 2 dni (lub 16 godzin) zwolnienia od pracy. Obowiązuje ono pracowników, wychowujących dzieci do 14. roku życia, oraz jest płatne.
Do tego dochodzi możliwość zwolnienia z powodu siły wyższej. Dzięki temu pracownicy mogą otrzymać kolejne 2 dni (lub 16 godzin) wolnego w ciągu roku. Chodzi o nagłe sytuacje rodzinne, takie jak wypadek czy choroba, wymagające obecności pracownika w innym miejscu. Warto pamiętać, że pracodawca nie może odmówić udzielenia tego zwolnienia, a jest płatne w 50 procent.
To nie wszystko – osoby oddające honorowo krew mogą skorzystać z 12 dni płatnego urlopu w roku. Każda donacja równa jest 2 dniom dodatkowego wolnego. Jeden przysługuje w dniu oddania krwi, drugi przeznaczony jest na regenerację. W ciągu roku można oddać krew 6 razy. Warto mieć ponadto na uwadze, że oprócz urlopów opisanych w Kodeksie pracy, niektórzy pracodawcy oferują z własnej inicjatywy dodatkowe dni wolne. Należy do nich często urlop okolicznościowy z okazji ślubu, narodzin dziecka czy przeprowadzki.
Jeśli planujemy dłuższy urlop w 2025 roku, warto pamiętać o dniach ustawowo wolnych od pracy. Należą do nich:
- 1 stycznia (środa) – Nowy Rok;
- 6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli;
- 21 kwietnia (poniedziałek) – Wielkanoc;
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy;
- 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja (pracodawca będzie musiał "zwrócić” wolne);
- 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało;
- 15 sierpnia (piątek) – Święto Wojska Polskiego;
- 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych (pracodawca odda wolne w wybrany dzień roboczy);
- 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości;
- 24-26 grudnia (środa, czwartek i piątek) – Wigilia i Boże Narodzenie (o ile TK nie orzecze przeciw wolnemu w Wigilię).
Dają one możliwość wydłużenia weekendów przy wykorzystaniu mniejszej liczby dni urlopowych. Przykładowo, biorąc jeden dzień urlopu 2 maja (w piątek) będziemy mogli cieszyć się czterodniowym weekendem majowym. Dodatkowo, jeśli święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego w terminie uzgodnionym z pracodawcą.