Goniec.pl
robert bąkiewicz

Jakub Kaminski/East News

Bąkiewicz czeka na kolejne miliony z rządowego funduszu

13 Października 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Przewodzący narodowcom Robert Bąkiewicz wkrótce może otrzymać kolejne dofinansowanie od państwa. Tym razem prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zawnioskował o przyznanie blisko 4 mln zł na zakup siedziby dla Centrum Niepodległości. Wszystko w ramach powołanego przez premiera Funduszu Patriotycznego.

Projekt sfinansowania siedziby Centrum Niepodległości w ramach wspomnianego funduszu złożyło założone przez Bąkiewicza stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości – ustaliła Wirtualna Polska.

W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

CZYTAJ DALEJ

Szanse wniosku lidera narodowców – który w niedzielę zagłuszał protest na Placu Zamkowym, w tym wystąpienie Wandy Traczyk-Stawskiej – są wysokie. Projekt otrzymał bowiem aż 198 na 200 możliwych punktów i znalazł się na pierwszym miejscu listy rezerwowej.

W praktyce oznacza to, że Bąkiewicz wskoczy na listę beneficjentów, jeśli z listy głównej wypadnie którykolwiek z podmiotów. Jeśli nie, lider narodowców nie powinien mieć problemów z przepchnięciem wniosku w roku 2022.

Nieruchomość za 4,5 mln zł

Według wyliczeń Roberta Bąkiewicza na sam zakup nieruchomości pod zapowiadane Centrum niezbędne jest 4,5 mln zł. Wśród wydatków lider narodowców wymienił też 50 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego, tyle samo na zakup mebli oraz koszt miesięcznej pensji dla osoby ds. akcji promocyjnych w wysokości 4 tys. zł.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Stowarzyszenie Bąkiewicza chce od państwa 3,9 mln zł. Pozostałe 712 tys. zł, jak wskazuje "Gazeta Wyborcza", to wkład własny wnioskującego.

"To inteligentne posunięcie, po którym widać, że wnioskodawca jest doświadczony w pozyskiwaniu funduszy" – podkreśla dziennik. Zabieg niejako z automatu wysuwa Bąkiewicza przed projekty, w których wkład własny wyniósł zero lub 10 procent.

Miliony dla Bąkiewicza

Przyznanie państwowych pieniędzy Robertowi Bąkiewiczowi nie byłoby, rzecz jasna, sytuacją bez precedensu.

Pozostałe organizacje założone przez lidera narodowców – Straż Narodowa i Marsz Niepodległości – w ramach wspomnianego Funduszu Patriotycznego otrzymały już 3 mln zł.

Co więcej, w ramach Narodowego Instytutu Wolności na konto Roty Marszu Niepodległości wpłynęło 198 tys. zł na "rozwój mediów obywatelskich". Kolejne 384 tys. zł popłynęło do Bąkiewicza na "budowę zaplecza fundraisingowego Rot Marszu Niepodległości". Na "wsparcie aktywności wolontariackiej w organizacjach obywatelskich" Roty otrzymały ponadto 299 tys. zł.

"Wyborcza" przypomina, że na pierwszym miejscu listy rezerwowej w NIW na Bąkiewicza czeka też 500 tys. zł na "fundusz żelazny".

Wyciągnęli nagranie kompromitujące Kaczyńskiego. Prezes PiS się nie wytłumaczy

Slajd 1 z 5

Nagranie z Kaczyńskim podbija sieć

Po sieci krąży spot PiS-u z 2011 roku. Na nagraniu występuje prezes PiS, który mówi, jak w prosty sposób można obniżyć ceny benzyny. Przypomnijmy, że paliwo jest obecnie o nawet 50 groszy droższe, niż wtedy. / fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP, Gazeta Wyborcza

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: konrad.wrzesinski@goniec.pl

Podobne artykuły

mandat

Wiadomości

Od stycznia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Projekt "Stop Aborcji" został odrzucony. Pod projektem ustawy legalizacji aborcji udało się zebrać ponad 86 tys. podpisów

Czytaj więcej >
cmentarz

Wiadomości

3 grudnia dniem covidowej żałoby narodowej

Czytaj więcej >
PAVEL ORLOVSKY/AFP/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

UE przyjęła piąty pakiet sankcji wobec Białorusi

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński o Niemczech: "Chcą budowy IV Rzeszy"

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Wejherowo: Nie żyje 6-latka potrącona na przejściu dla pieszych

Czytaj więcej >