Andrzej Duda w rozmowie z szefem NATO o możliwości zagrożenia militarnego
Prezydent postanowił w dobitnych słowach skomentować kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W czasie rozmowy o kryzysie migracyjnym nakreślone zostały ewentualne zagrożenia militarne.
Obecnie Andrzej Duda przebywa z wizytą na Bałkanach . Nie pierwszy raz jednak prezydent otrzymuje pytania o działania w związku z kryzysem migracyjnym na granicy .
Wcześniej w czasie wizyty w Czarnogórze Andrzej Duda skomentował telefon Angeli Merkel do Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki . - Powiedziałem prezydentowi Niemiec, że Polska nie uzna żadnych ustaleń ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej , które zostaną podjęte ponad naszymi głowami - powiedział prezydent Duda w telefonicznej rozmowie z prezydentem Niemiec (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <).
W piątek poruszone zostały kolejne kwestie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent RP zapytany został o rozmowę z sekretarzem generalnym NATO . Andrzej Duda przyznał, że poruszono temat zagrożeń militarnych .
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Prezydent Duda ocenił ryzyko zagrożenia militarnego na polskiej granicy
W czasie piątkowej konferencji po spotkaniu z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim Andrzej Duda zapytany został o szczegóły ostatniej rozmowy z Jensem Stoltenbergiem .
Przede wszystkim Andrzej Duda przyznał, że jest wdzięczny z faktu, że sekretarz generalny NATO " w tak zdecydowany sposób przedstawił swoje stanowisko " w odniesieniu do trwającego kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią .
Polska głowa państwa nie ukrywała, że jednym z podejmowanych tematu było ewentualne zagrożenie militarne ze strony Białorusi . Przypomnijmy jednak, że to Białorusini zarzucili Polakom, że doszło do " próby agresji bezpośredniej ".
W czasie swojej wizyty na Bałkanach Andrzej Duda podkreślił, że sekretarz generalny NATO usłyszał, że są to jedynie możliwości zagrożenia, a nie realne zagrożenie .
- Mówię ewentualnymi, ponieważ na razie ich nie zaobserwowaliśmy - stwierdził prezydent Duda. Na ręce Jensena Stoltenberga złożona została również prośba.
NATO ma przyglądać się granicy z Białorusią
Andrzej Duda ujawnił w piątek, że poprosił sekretarza generalnego NATO o to, by sojusz bacznie obserwował sytuację na wschodniej granicy Polski .
Dokładne analizowanie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jest istotne. Służby pracujące na miejscu nieustannie donoszą, że migranci kontrolowani są przez uzbrojonych żołnierzy, którzy zastraszają ich strzałami z broni , a nawet stosują wobec nich przemoc (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <).
W czwartek Stanisław Żaryn , rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych, przekazał, że w czasie próby siłowego przejścia przez granicę w Bruzgach funkcjonariusze zwrócili uwagę na jednego z mężczyzn stojących z tyłu. Miał on wydawać polecenia i wyglądać na osobę sterującą kolejnymi ruchami migrantów (więcej na ten temat przeczytasz > pod tym linkiem <).
Rosnące napięcia i ewentualne zagrożenia skomentował także sam szef NATO . Nie ukrywa on, że są dowody świadczące o możliwości użycia sił militarnych w związku z kryzysem migracyjnym.
NATO przygląda się Białorusi i Rosji
Sytuacja na polskiej granicy jest nieustannie monitorowana przez NATO . Analogiczne działania prowadzone są w stosunku do granic Łotwy i Litwy. Potwierdził to w wywiadzie dla "Corriere della Sera" sam sekretarz generalny Jens Stoltenberg,
- To jest cyniczne i nieludzkie - stwierdził wprost sekretarz. - Rada Atlantycka wydała mocną deklarację, potępiającą reżim Łukaszenki za wykorzystanie niewinnych i słabych osób jako narzędzi do taktyk hybrydowych, mających na celu wywieranie presji na kraje sąsiadujące - stwierdził szef NATO.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki
-
Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE
-
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl Źródło: onet.pl, wp.pl