Andrzej Duda podpisał ustawę. Ogromne zmiany dla kierowców
Andrzej Duda mimo sprzeciwu Senatu podpisał reformę Kodeksu karnego. Decyzja prezydenta zaostrza szereg kar. Jedną ze zmian jest możliwość konfiskaty samochodu pijanego kierowcy. Wprowadzone zostało również "bezwzględne dożywocie".
Andrzej Duda chwycił długopis w dłoń i podpisał winy dokument. Polacy muszą przygotować się na ogromne zmiany.
- Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu karnego - poinformowała w piątek wieczorem Kancelaria Prezydenta. Lista modyfikacji w związku z podpisem Andrzeja Dudy jest długa.
Andrzej Duda podpisał reformę Kodeksu karnego
- Dnia 2 grudnia 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał: Ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw - czytamy na oficjalnej stronie prezydenta.
Co to oznacza? Andrzej Duda złożył podpis, który wprowadza ogromną zmianę w obowiązujących przepisach. Niemniej nie wszystkie modyfikacje wchodzą od razu w życie. Na niektóre regulacje przyjdzie czekać Polakom aż cztery lata.
- Ustawa przewiduje trzymiesięczny okres vacatio legis, z wyłączeniem przepisów dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości, które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy. Zmiany Kodeksu karnego wykonawczego dotyczące elektronicznej kontroli miejsca pobytu w związku z udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności, wejdą natomiast w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. - przeczytać można w specjalnym dokumencie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta. Co dokładnie się zmienia? Wyjaśniamy.
Pijani kierowcy będą tracić auta, zmiana także w karach pozbawienia wolności
Senat chciał zawetować reformę, ale Sejm i Andrzej Duda mieli inne plany. - Prezydent Andrzej Duda podpisał obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców - przekazała Kancelaria Prezydenta.
Jedną z szeroko komentowanych zmian jest możliwość zabrania pojazdu pijanym kierowcom. Przepisy wskazują, że zamiast samochodu sąd może nakazać zapłatę równowartości danego auta.
Co jeszcze zmieni się w związku z podpisem Andrzeja Dudy? Reforma Kodeksu karnego wprowadza zupełnie nowy typ przestępstwa. Mowa o przyjęciu zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie zabójstwa.
Po wejściu w życie nowych przepisów przestępcy mają powody do obaw. Podnoszona zostaje górna granica kary więzienia. Obecnie jest to 15 lat, ale reforma zastępuje to 30 latami pozbawienia wolności. Dochodzi także do likwidacji osobnej kary 25 lat pozbawienia wolności.
Wiele zmian w Kodeksie karnym
Podpis Andrzeja Dudy to także przychylenie się do wydłużenia okresu przedawnienia zbrodni zabójstwa. Zamiast 30 lat, śledczy będą mogli ścigać morderców nawet przez 40 lat.
Reforma Kodeksu karnego wprowadza także "bezwzględne dożywocie". Nowa forma kary zakłada, że osadzony spędzi całe życie w zakładzie karnym i nie będzie przysługiwać mu warunkowe zwolnienie.
- Ustawa zwiększa także ochronę prawnokarną dla przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, o których mowa w rozdziale XXV Kodeksu karnego, popełnionych na szkodę małoletniego poniżej 15 lat poprzez rozszerzenie znamion czynów zabronionych lub zwiększenie sankcji karnej - wyjaśnia Kancelaria Prezydenta.
Co to oznacza? Obecnie zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem zagrożone jest karą do 15 lat pozbawienia wolności. Reforma, do której przychylił się Andrzej Duda, zmieniają wymiar na od 5 do 30 lat więzienia lub dożywocie.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów
Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja
Źródło: prezydent.pl