Goniec.pl
Andrzej Duda podjął decyzję

Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podjął ostateczną decyzję. Będą zmiany w liczeniu zużycia energii elektrycznej

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą ważne zmiany w zakresie opłat za prąd. Już niedługo w Polsce pojawi się specjalny system, wykorzystywany do zarządzania danymi o zużyciu prądu. Do końca 2023 roku "inteligentne" liczniki mają zostać zamontowane u co najmniej 15 proc. odbiorców energii.

Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę wprowadzi do polskich domów inteligentne liczniki, które będą gromadzić i udostępniać dane dotyczące bieżącego zużycia prądu. To oznacza koniec płatności za energię na podstawie prognozowanego zużycia. Odbiorcy z takimi licznikami będą w stanie zawsze płacić za rzeczywiste zużycie prądu w mieszkaniach.

Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa energetycznego

Ustawa wprowadzi do Polski system CSIRE, czyli centralny system informacji rynku energii, który będzie gromadził i zarządzał danymi o zużyciu prądu. Z kolei opiekę nad systemem sprawować ma operator przesyłowy energii elektrycznej.

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu zarządzania energią elektryczną, w polskich domach nastąpi wymiana liczników prądu. Nowoczesne urządzenia będą nie tylko gromadzić dane o ilości pobranej energii z sieci, ale także informacje na temat prądu oddawanego, pochodzącego np. z przydomowej elektrowni.

Według zawartego w noweli harmonogramu, do końca 2023 roku inteligentne liczniki mają zostać zamontowane u co najmniej 15 proc. odbiorców. Ich liczba z końcem 2025 roku ma wzrosnąć do 35 proc., a na koniec 2028 roku z nowych urządzeń ma korzystać już co najmniej 80 procent odbiorców.

[EMBED-243]

Modyfikacja ta oznacza dla odbiorców energii przede wszystkim zmianę w systemie rozliczeń. Nowe urządzenia pozwolą na obliczenie kosztów realnie zużytej energii elektrycznej, wobec czego odbiorcy nie będą zmuszeni płacić za prognozę dotyczącą zużycia.

Nowelizacja rozwiąże również problem właścicieli magazynów energii, dotyczący podwójnego pobieranie opłat dystrybucyjnych oraz przesyłowych. Obecnie muszą oni płacić za energię pobraną z sieci do magazynu oraz za prąd, który do niej wrócił.

Ustawa ma ujednolicić definicję prawną magazynów energii, a te o mocy 10 MW mają nie wymagać koncesji. Z kolei właściciele magazynów większych niż 50 kW będą mieli obowiązek zgłoszenia ich do rejestru magazynów lokalnego operatora.

Dodatkowo montaż inteligentnych liczników ma ograniczyć ryzyko awarii. Urządzenia mają same informować odpowiednie służby o konieczności remontu, nim dojdzie do uszkodzeń, bez konieczności wyjazdu na przegląd.

Nowy system ma sumować dane o pobranej z sieci i oddanej do niej energii w okresach 15 minut. Poza tym liczniki mają również gromadzić informacje m.in. o mocy i parametrach jakościowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gadżetomania/Money

Podobne artykuły

PIT: termin mija jutro

Pieniądze

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

Czytaj więcej >
Premier: kwota wolna od podatku niska

Pieniądze

Kwota wolna od podatku mniejsza niż zapowiadano. Rząd zmienił zdanie

Czytaj więcej >
ZUS: protest

Pieniądze

77-letni muzyk protestował pod siedzibą ZUS. Odmówili mu wypłaty emerytury

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Świąteczna przerwa w bankach. Nie wszyscy dostaną pieniądze na czas

Czytaj więcej >
Podatek za psa

Pieniądze

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

Czytaj więcej >
Ile dać pieniędzy na pierwszą komunię?

Pieniądze

Wiemy, ile Polacy wkładają do koperty na komunię. Ogromne kwoty

Czytaj więcej >