Adam Glapiński wśród najgorszych prezesów banków centralnych w Europie
Adam Glapiński jest jednym z najgorzej ocenianych prezesów banków centralnych w całej Europie. Wraz z nim na szarym końcu rankingu opracowanego przez Global Finance znaleźli się tylko szefowie banków na Ukrainie i Białorusi.
Adam Glapiński został oceniony negatywnie już drugi rok z rzędu. Mimo tego zapowiada, że będzie ubiegał się o kolejną kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).
Adam Glapiński dostał ocenę "C". Taka sama nota bankierów Ukrainy i Białorusi
Global Finance po raz kolejny przygotował zestawienie prezesów banków centralnych. Przy ocenie bankierów wzięto pod uwagę aktywności między 1 lipca 2020 r. a 30 czerwca 2021 r.
Skala rozciąga się od "A" do "F", przy czym "A" to ocena najlepsza, a "F" - najgorsza. Adam Glapiński drugi rok z rzędu otrzymał "C".
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Jednak w tym gronie nie jest odosobniony. Równie negatywne oceny otrzymało tylko dwóch szefów banków centralnych - Kyryło Szewczenko z Ukrainy i Paweł Kallaur z Białorusi.
Co na ten temat uważa NBP? Wymowny wpis w sprawie zamieściło biuro prasowe.
Leszek Balcerowicz też miał notę C w 2005 toku w rankingu mało znaczącego pisma Global Finance. Ranking jest bez znaczenia.
— Biuro Prasowe NBP (@BiuroNbp) November 2, 2021
Główny zarzut: Glapiński nie reagował na inflację
Skąd tak niska ocena dla Adama Glapińskiego? Autorzy zestawienia zaznaczają, że miniony rok był wyjątkowo trudny dla prezesów banków centralnych z powodu przedłużającej się pandemii. Jednak ich zdaniem niesprzyjające warunki nie usprawiedliwiają wątpliwych działań i zaniechań Adama Glapińskiego.
Badacze negatywnie ocenili łagodną, a czasami także bierną politykę pieniężną szefa NBP. Krytyka dotyczy przede wszystkim braku podjęcia działań w celu zahamowania inflacji w Polsce. O tym, jak wzrosły ceny w ostatnim czasie, można przeczytać w tym artykule.
Analitycy zwrócili także uwagę na obniżkę stóp procentowych prawie do zera, co wpłynęło negatywnie na banki. Choć w ten sposób Adam Glapiński próbował walczyć z koronakryzysem i aprecjacją złotego, to Global Finance uważa, że podważył stabilność polskiego sektora finansowego.
O tym, w jaki sposób można lepiej walczyć z rozpędzoną inflacją mówił Donald Tusk w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji prasowej. Więcej na ten temat tutaj.
Na kim powinien wzorować się Glapiński? Liderzy rankingu Global Finance
Najwyższe noty w tegorocznym zestawieniu otrzymali szefowie banków centralnych Czech, Bułgarii, Islandii i Rosji. Wszyscy otrzymali ocenę “A”. Natomiast prezes gruzińskiej instytucji został oceniony na “A-”.
Nieco gorzej wypadli prezesi banków Danii, Norwegii, Węgier, Szwecji, Rumunii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Każdy z nich dostał “B” - z minusem lub plusem.
Tylko jeden prezes banku centralnego otrzymał najniższą ocenę “F”. To Calixto Ortega z Wenezueli.
Zobacz też
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Agata Duda otrzymała zaproszenie do udziału w akcji "Matki na granicę"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: gazeta.pl, Business Insider Polska