Największy wzrost inflacji od 20 lat
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze szacunki dotyczące poziomu inflacji w Polsce. Wartości podane przez GUS przebijają dotychczasowe prognozy. W październiku poziom inflacji wg szybkiego szacunku wyniósł 6,8 proc.
Na podstawie ostatnich danych specjaliści przewidywali przekroczenie granicy 6 proc. poziomu inflacji w październiku tego roku. Szacunki GUS pokazują jednak, że granica ta niepokojąco szybko zbliża się do poziomu 7 proc., którego przekroczenie eksperci prognozowali dopiero na 2022 rok.
Inflacja w Polsce osiągnęła 6,8 proc. według szybkiego szacunku GUS
– W październiku 2021 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do października 2020 r. o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do września 2021 r. wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0) – przekazał GUS.
W październiku 2021 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do października 2020 r. o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do września 2021 r. wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0).
— GUS (@GUS_STAT) October 29, 2021
https://t.co/OK3pn3WAkp
#GUS #CPI #WskaźnikCen pic.twitter.com/w501QY1OKk
Warto zauważyć, że mamy do czynienia z największą inflacją od 2001 roku. Wówczas na wiosnę odnotowano inflację wynoszącą 5%. Niestety, wszystko wskazuje na to, że kolejne rekordy dopiero przed nami.
Obecny wzrost inflacji w Polsce to podwyżki cen żywności, paliw oraz energii. Na 2022 rok zapowiedziano znaczne podwyżki m.in. cen gazu. Planowany jest również wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. To czynniki, które mogą przyczynić się do dalszego wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Polaków czekają kolejne podwyżki
– W najbliższej przyszłości głównym źródłem podwyżek będzie skokowy wzrost cen gazu ziemnego, który przełoży się na wyższe koszty nawozów i produkcji rolnej. Spodziewamy się, że podwyżki cen żywności nastąpią w pierwszej połowie 2022 roku, prawdopodobnie na wiosnę. Spodziewamy się, że drożeć będą przede wszystkim owoce i warzywa. Koszt zbóż pozostanie wysoki, co przełoży się na ceny pasz i mięsa – tłumaczy Michał Gniazdowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowany przez serwis strefainwestorow.pl.
Według raportu Narodowego Banku Polskiego z lipca br., inflacja w Polsce miała wynieść 4,2 proc. do końca 2021 roku. W pierwszej połowie listopada NBP opublikuje trzecią i ostatnią w tym roku projekcję inflacji.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Agata Duda otrzymała zaproszenie do udziału w akcji "Matki na granicę"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
źródło: GUS/strefainwestorow