Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Polska > Zwrot w pogodzie na majówkę. Aura zaskoczy Polaków
Jakub Sumera
Jakub Sumera 25.04.2026 14:22

Zwrot w pogodzie na majówkę. Aura zaskoczy Polaków

Zwrot w pogodzie na majówkę. Aura zaskoczy Polaków
Fot. Pixabay/IMGW

Prognozy pogody na nadchodzącą majówkę uległy wyraźnej zmianie w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi. Jeszcze niedawno synoptycy przewidywali chłodny, pochmurny i deszczowy okres, jednak najnowsze wyliczenia modeli pogodowych wskazują na zupełnie inny scenariusz. Coraz więcej wskazuje na to, że aura na długi weekend może zaskoczyć.

Pogoda się załamie. Wraca zimno i śnieg

Najbliższe dni przyniosą jednak wyraźne załamanie pogody, które będzie odczuwalne w całym kraju. W niedzielę 26 kwietnia, jak już wcześniej podawano, jedynie na zachodzie Polski możliwe będzie więcej przejaśnień, natomiast w pozostałych regionach pojawią się opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Towarzyszyć temu będzie wyraźny spadek temperatury.

Chłodna aura utrzyma się co najmniej do czwartku 30 kwietnia, a szczególnie niskie wartości termometry będą notowane we wschodniej części kraju. W niektóre dni temperatura w ciągu dnia może tam nie przekraczać 7–10 st. C, co jak na końcówkę kwietnia oznacza bardzo zimne warunki. Dodatkowo nocami w wielu regionach możliwe są spadki temperatury poniżej zera, także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów nad gruntem.

Zwrot w pogodzie. Maj przyniesie cieplejsze dni

Jednocześnie coraz więcej wskazuje na to, że wraz z początkiem maja do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze, co może przynieść wyraźną poprawę pogody. W części prognoz pojawiają się nawet scenariusze zakładające temperatury sięgające lub przekraczające 25 st. C, choć na ten moment są one mniej prawdopodobne.

Bardziej realne wydają się wartości w przedziale około 20–23 st. C, które mogłyby dominować w czasie długiego weekendu. Najcieplej zapowiadają się sobota i niedziela (2–3 maja), kiedy możliwe będą jak dotąd najcieplejsze dni w tym roku.

Nad Polskę nadciąga Wyż. Koniec opadów?

Oprócz samego wzrostu temperatur istotny będzie również układ sytuacji barycznej nad Europą. W nowym tygodniu pogodę w Polsce mają kształtować obszary podwyższonego ciśnienia, co sprzyja stabilnym warunkom atmosferycznym i ogranicza ryzyko opadów. W praktyce oznacza to, że deszczu może być niewiele, a ewentualne burze i bardziej dynamiczna pogoda mogą pojawić się dopiero po majówce.

Jednocześnie synoptycy podkreślają, że mimo coraz większej spójności w prognozach, nadal nie są one w pełni pewne i mogą ulec zmianom w kolejnych aktualizacjach modeli. O wszelkich nowych ustaleniach będziemy informować na bieżąco w Onecie.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji
Wybór Redakcji