Goniec.pl
zus

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS zapowiada wzmożone kontrole zwolnień lekarskich

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny weźmie się za osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim. Zapowiadane są wzmożone kontrole - urzędnicy i lekarze orzecznicy sprawdzą, czy pracownik rzeczywiście choruje, czy tylko symuluje.

Polacy przebywający na L4 po raz kolejny na celowniku ZUS-u. Kontrole zostaną wzmożone na skutek poprawiającej się sytuacji epidemicznej w kraju. Nie ma już odwrotu - poza tym zbliża się okres wakacyjny, co może kusić niektórych pracowników wzięciem nie tylko urlopu, ale dodatkowego i w ich mniemaniu niewinnego wypoczynku na zwolnieniu lekarskim.

ZUS prześwietli osoby na L4

Tylko pomiędzy styczniem a marcem, a więc w pierwszym kwartale 2021 roku, przeprowadzono 80 tysięcy kontroli. Teraz może być ich zdecydowanie więcej. Wszystko przez to, że poprawia się sytuacja epidemiczna w Polsce.

 - ZUS kładł w czasie pandemicznych kontroli większy nacisk na weryfikację danych dostępnych w systemie informatycznym oraz posiadanej dokumentacji - tłumaczył w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Podczas kontroli w pierwszym kwartale tego roku ZUS zadecydował o wstrzymaniu 3,7 tysięcy świadczeń. Lepiej więc nie symulować, ponieważ można stracić ogromne pieniądze. Zabranie świadczenia może też zostać spowodowane nieprawidłowościami w dokumentach.

piotr wozniak starak grob

Na Powązkach powstaje grobowiec Piotra Woźniaka-Staraka

CZYTAJ DALEJ

Jeszcze w ostatnim kwartale 2020 roku przeprowadzono 78 tysięcy kontroli, a w drugim kwartale ubiegłego roku - zaledwie 42,9 tysięcy. Należy pamiętać, że ZUS prześwietla nas na podstawie dokumentacji. Jeśli zauważy nieprawidłowości, zacznie drążyć w temacie.

ZUS może poprosić lekarza, który wystawiał nam zwolnienie lekarskie, o wyjaśnienia. Niektóre osoby korzystające ze świadczeń mogą zostać też bezpośrednio zaproszone na badania przez lekarzy orzeczników.

Niestety niektóre osoby przebywające na L4 w nieprawidłowy sposób wykorzystują swój czas wolny, który powinni przeznaczyć na odpoczynek, regenerację czy też rehabilitację. Ci odważni wyjeżdżają na wakacje, przeprowadzają remonty, a nawet sobie dorabiają.

Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, trzeba zwrócić wszystkie pieniądze i to razem z odsetkami. Można się tłumaczyć, jednak wiele osób kopie pod sobą dołki, np. publikując zdjęcia z imprez czy podróży w mediach społecznościowych.

Oprócz zwrotu pieniędzy do ZUS-u możemy też ryzykować utratą pracy - to pracodawca płaci nam podczas przebywania na zwolnieniu. Wykorzystując L4 w nieprawidłowy sposób można stracić więc pieniądze, szanse na karierę oraz zaufanie, a zdobyć złą opinię w branży.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Money, Prawo

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >