Goniec.pl Fakty Przełomowa decyzja w polskiej diecezji. Żonaci mężczyźni dadzą komunię, udzielą chrztu i ślubu
pixabay.com/kisistvan77

Przełomowa decyzja w polskiej diecezji. Żonaci mężczyźni dadzą komunię, udzielą chrztu i ślubu

2 października 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Żonaci mężczyźni rozpoczną posługę w polskich kościołach? Przełom w starych zasadach już się zaczął. Biskup Jan Piotrowski z diecezji kieleckiej dał namówić się papieżowi Franciszkowi. Hierarcha wprowadził diakonat stały. Sakrament małżeński nie będzie już przeszkodą w służeniu przed ołtarzem.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach.

Żonaci mężczyźni w jednej diecezji w Polsce będą mogli zamienić stanie w ławach kościelnych na czynną służbę przy ołtarzu . Biskup Jan Piotrowski podjął historyczną decyzję .

Hierarcha z diecezji kieleckiej przychylił się do wzbudzającego emocję apelu papieża Franciszka . Kryzys związany z powołaniami zmusił skostniała instytucję do zmiany zasad. Żona nie będzie już przeszkodą.

Żonaci mężczyźni będą służyć w kościołach diecezji kieleckiej

Żonaci mężczyźni do tej pory wybierając miłość do kobiety musieli pozbyć się marzeń o czynnym uczestniczeniu w prowadzeniu mszy świętej w Kościele katolickim. Rewolucja dzieje się na naszych oczach .

Żonaci mężczyźni z diecezji kieleckiej będą mogli połączyć obi te rzeczy . Co więcej, będą mogli robić to oficjalnie. Nie mówimy tutaj o opowieściach o księżach, którzy ukrywają swoje partnerki, a czasem nawet dzieci.

- W odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka, chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego, zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu - przekazał wiernym z diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski.

Specjalny komunikat wygłoszony został na mszach w niedzielę 2 października . Wierni mogli być zaskoczeni informacją, iż żonaci mężczyźni z parafii będą mogli stanąć przy ołtarzu. Niemniej biskup postanowił przypomnieć, że zdziwienie jest zbędne, gdyż posługi mężczyzn związanych węzłem małżeńskim nie są w Kościele niczym nowym .

Żonaci mężczyźni zastąpią księży?

Kościół boryka się z kryzysem wiary nie tylko wśród wiernych coraz rzadziej pojawiających się na niedzielnych mszach . Także coraz mniej mężczyzn zgłasza się do seminariów duchownych. Niektóre z parafii w Polsce muszą dzielić jednego proboszcza .

Żonaci mężczyźni będą "lekiem" na brak księży ? Nie można tego wykluczyć, a rewolucja w polskim Kościele dzieje się na naszych oczach. Przełomowa decyzja biskupa Jana Piotrowskiego doczekała się specjalnego wyjaśnienia.

- Nie są to jednak posługi nowe. Obecne były w Kościele na przestrzeni jego długich dziejów, a tradycja diakonatu stałego sięga aż czasów apostolskich. To bogactwo posług w Kościele nic nie straciło na ważności i wartości, a wręcz przeciwnie, są dla Kościoła także dziś darem służącym realizacji jego posłannictwu w świecie. Wierność bowiem przeszłości i odpowiedzialność za teraźniejszość są nieodzownymi warunkami, aby Kościół mógł spełniać swoją misję w świecie - przekonuje hierarcha wiernych z diecezji kieleckiej.

Żonaci mężczyźni w Kościele: kto będzie mógł służyć przy ołtarzu?

Posługa żonatych mężczyzn w polskim kościele staje się faktem. Kto będzie mógł skorzystać z nowego-starego przywileju? Zasady są wyjątkowo jasne. Diakonami stałymi, zgodnie z decyzją biskupa Jana Piotrowskiego wynikającą z zasad stolicy apostolskiej, będą mogli zostać mężczyźni od 25. roku życia.

Jeśli chodzi o żonatych mężczyzn, to tutaj cenzus wieku jest wyższy. Wynosi on 35 lat . Co więcej, staż małżeński musi wynosić minimum pięć lat oraz wyrażona musi zostać świadoma i dobrowolna zgoda żony . Każdy kandydat na diakona stałego powinien także posiadać wykształcenie wyższe z zakresu teologii .

- Jedne posługi ustanawiane są przez święcenia, a więc przez sakramentalne działanie Kościoła takie jak święcenia biskupie, prezbiteriatu i diakonatu zarówno jako etapu do święceń prezbiteriatu czy jako diakonatu stałego. Inne natomiast posługi powierzane są świeckim mężczyznom i kobietom przez obrzęd ustanowienia ich lektorami, akolitami i katechistami. Każda z tych posług ma do spełnienia w Kościele określone posłannictwo i zadania - zaznacza biskup diecezji kieleckiej.

Czego nie będą mogli robić ci konkretni diakoni? Wierni nie będą mogli się u nich spowiadać, ani odbierać z ich rąk sakramentu namaszczenia chorych . Nie ma możliwości, by ten typ diakona samodzielnie odprawił mszę świętą.

Niemniej zakres usług dozwolonych także nie jest krótki. Nawet żonaci mężczyźni będą mogli udzielać chrztu świętego, ślubu, czy rozdawać komunię świętą, a także głosić słowo boże i nauczać .

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport