Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce. Kolejny miesiąc z rzędu pozostaną na niezmienionym poziomie. Rada nie decyduje się na podwyżki od października 2022 roku. Stopa referencyjna wciąż wynosi zatem 6,75 procent.
Rada Polityki Pieniężnej z decyzją. Stopy procentowe pozostaną bez zmian
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończyło się podjęciem decyzji w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Obradujący zdecydowali o pozostawieniu ich na takim samym poziomie, jak było to w ostatnich miesiącach.
Obecnie wynosić więc będą: stopa referencyjna 6,75 proc., stopa lombardowa 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskonta weksli 6,80 proc. oraz stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. (w skali rocznej).
Rządzący wstrzymują się od podwyżek stóp procentowych od października 2022 roku. Wcześniej mieliśmy jednak do czynienia z ich gwałtownym wzrostem. W ciągu jedenastu miesięcy, od października 2021 do września 2022 r. stopa referencyjna wzrosła z poziomu 0,1 do 6,75 procent.
To dobre wieści dla kredytobiorców
Informacja niewątpliwie ucieszy kredytobiorców. Równoznaczne jest to dla nich z brakiem wzrostu rat kredytów. To już piąty miesiąc z rzędu bez podniesienia stopy procentowej.
RPP bez niespodzianek. Stopy zostały bez zmian (referencyjna=6,75%), tryb wait-and-see trwa już 5. miesiąc. Jutro konferencja Prezesa NBP. Ale najciekawiej będzie w marcu.
— PKO Research (@PKO_Research) February 8, 2023
Już po zakończeniu styczniowego posiedzenia RPP, ekonomiści przewidywali, że Rada powstrzyma się do marca od zaostrzenia polityki pieniężnej w naszym kraju. Realizacja tego scenariusza uzależniona może być od prognozowanego szczytu inflacji, który dopiero przed nami...
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Rozbili jajka z popularnego sklepu i zaniemówili. Zjechała się cała rodzina
Znajdziesz serduszko na obrazku? Tylko nieliczni potrafią je znaleźć w mniej niż 10 sekund
14. emerytura nie trafi do wszystkich. Dodatkowe pieniądze tylko dla konkretnych osób
Źródło: biznes.interia.pl/polsatnews.pl