Goniec.pl Technologia Znamy datę likwidacji abonamentu RTV. Członek KRRiT zdradził jeden z planów
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News;

Znamy datę likwidacji abonamentu RTV. Członek KRRiT zdradził jeden z planów

27 stycznia 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Już niedługo abonament RTV przestanie istnieć? Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ujawnił, co może czekać Polaków. Wśród opcji znajdujących się na stole znajdują się takie, które pozwolą na uniknięcie problemów z pobieraniem pieniędzy w ramach obowiązkowej daniny.

Pieniędzy z abonamentu RTV nadal za mało, będą nowe rozwiązania

Problem abonamentu RTV nieprzerwanie od lat wraca do rozmów. Pieniądze, jakie Polacy posiadający telewizor lub radio zobowiązani są uiszczać, nie wpływają do kieszeni państwa. Telewizja Polska nie ukrywa, że jest to problem.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji również zdaje sobie sprawę z problemu dotyczącego abonamentu RTV. Co więcej, głośno mówi o tym również Poczta Polska, której kontrole nie przynosi spektakularnych efektów . Polacy nie zdecydowali się na masowe rejestrowanie odbiorników i przekazywanie miesięcznych opłat w ramach abonamentu. Koniec końców doprowadzić to najprawdopodobniej do prawdziwej rewolucji.

Znaleziono ciało 30-latki w budynku gospodarczym. Zadziwiające, kto przyznał się do morderstwa

Abonament RTV jest martwy

Rewolucja w abonamencie RTV, a właściwie jego… zlikwidowanie? W programie "Newsroom" WP pojawił się człowiek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tadeusz Kowalski ujawnił, że w KRRiT dobrze zdają sobie sprawę, że próba ściągania pieniędzy w ramach obowiązkowej daniny nie zdaje obecnie zadania.

ZOBACZ : Kontrolerzy abonamentu RTV sprawdzają cztery rzeczy. Poczta Polska sama to ujawniła

- Potrzebna jest nowa ustawa ws. finansowania mediów publicznych. Abonament jest martwy - oświadczył podczas rozmowy Tadeusz Kowalski z KRRiT.

Wniosek o tym, że abonament RTV jest praktycznie martwą opłatą i Polacy nie płacą należnych pieniędzy za to, iż posiadają w domu telewizor czy radio, pociągnął za sobą konkretne decyzje. Trwają dyskusję, jak naprawić tę sytuację i cieszyć się większą ściągalnością opłaty kluczowej dla wszystkich mediów publicznych.

Abonament RTV do likwidacji, KRRiT ma plan

Już wcześniej mówiło się, że nie jest wykluczone, że obowiązek płacenia abonamentu RTV będzie pojawiał się nie tylko w kontekście telewizora i radia . Część osób wskazuje na to, iż pieniądze w ramach miesięcznych należności powinny trafiać do kieszeni państwa również w momencie posiadania telefonu komórkowego lub tabletu . W dyskusji pojawia się argument wskazujący, że urządzenia te pozwalają na swobodne odbieranie kanałów telewizyjnych i audycji radiowych. Co na to KRRiT?

ZOBACZ : Trudny QUIZ o WOŚP. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, średnio zdobywają tylko 6 punktów

Abonament RTV zostanie zlikwidowany prawdopodobnie w 2025 r. Tomasz Kowalski ujawnił to podczas swojej rozmowy w "Newsroom" WP. Na co szykować muszą się zatem Polacy? Osoby, które nie chcą płacić za oglądanie telewizji nie będą zadowolone.

- Są rozważane różne opcje. Jedna z nich to składka audiowizualna, czyli powszechna opłata, która byłaby pobierana od wszystkich płatników PIT, CIT bądź KRUS . To nie byłaby duża opłata, w granicach 8,34 zł miesięcznie, czyli to jest ok. 100 zł rocznie. Ona dawałaby szansę na stworzenie telewizji obywatelskiej. To jest nasz wspólny interes, żebyśmy mieli media, których zawartość nie jest uzależniona od potrzeb rynku reklamowego - powiedział członek KRRiT.

źródło: wp.pl

Nie będzie pieniędzy dla Danuty Holeckiej? Kolejne problemy TV Republika
"Książulo" przetestował jedzenie w Sejmie, sprawdził też ceny. Internauci nie kryją zaskoczenia
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport