Zmiany w 800 plus jeszcze w lipcu? Będzie jeden warunek
Zmiany w 800 plus. Rząd przyjął specjalny projekt, który wprowadzi szereg modyfikacji w obowiązujących przepisach. Najważniejsze z nich dotyczą pieniędzy wypłacanych na dzieci. Niektórzy rodzice stracą możliwość pobierania świadczenia. Stanie się tak, gdy obywatel Ukrainy nie wyślę swojego dziecka do szkoły. Co jeszcze zmienia projekt nowelizacji o pomocy obywatelom Ukrainy?
Zmiany w 800 plus, jest projekt
Rząd przyjął już projekt nowelizacji o pomocy obywatelom Ukrainy. Już niedługo dojdzie do zmian w wypłacaniu 800 plus i pieniędzy w ramach programu “Dobry Start” . Nie jest to jednak koniec listy modyfikacji planowanych przez polityków.
Pieniądze z 800 plus już niedługo nie będą trafiać do wszystkich obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Wypłaty zostaną powiązane z kluczowym warunkiem.
Pienią∂ze z 800 plus pod jednym warunkiem?
Zmiany w 800 plus zakładają powiązanie wypłat pieniędzy z wykonywaniem obowiązku szkolnego przez dzieci i młodzież . Ta sama zasada obowiązywać ma w przypadku wypłacania 300 zł w ramach programu “Dobry Start”. Obywatele Ukrainy, którzy nie wyślą swoich dzieci do szkoły, nie otrzymają środków na finansowe zabezpieczenie ich edukacji. Jeśli realizacja obowiązku szkolnego i przedszkolnego nie zostanie potwierdzona, wówczas wypłata pieniędzy zostanie wstrzymana.
ZOBACZ : Listy z informacją o podwyżkach trafiają do wielu Polaków. Ceny w górę o średnio 50 proc.
Wiele osób zgłaszało, że są pobierane świadczenia i od razu jest wyjazd na Ukrainę . Uszczelniamy system, robimy go bardziej przejrzystym. Będziemy wspierać obywateli Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną i schronili się w Polsce, ale oczekujemy też jasnych i wyraźnych reguł. To wszystko jest w ustawie, którą dzisiaj przyjęliśmy na rządzie - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
Nowe zasady wypłacania 800 plus mają wejść w życie w lipcu 2024
Ustawa, która zmieni sposób przyznawania i wypłacania 800 plus ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. Przepisy to efekt współpracy między Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
ZOBACZ : Tych słów politycy wstydzą się do dziś. Sprawdź się w quizie, niewiele osób zdobywa 5 punktów
Co jeszcze zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy? Do 30 września 2025 r. przedłużona zostanie ochrona tymczasowa dla osób, które uciekają przed wojną . Dodatkowo uczniowie z Ukrainy mają zostać zwolnieni z obowiązku do przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w roku szkolnym 2024/2025.
Źródło: PAP