Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Zmiana w naziemnej TV. Ponad 2 miliony Polaków nie ma kompatybilnych urządzeń
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 09.10.2021 14:19

Zmiana w naziemnej TV. Ponad 2 miliony Polaków nie ma kompatybilnych urządzeń

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
unsplash.com/Erik Mclean (zdjęcie ilustracyjne)

Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że ponad 2 miliony gospodarstw domowych nie jest przygotowanych na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Do dużej rewolucji dojdzie już w II kwartale 2022 roku. Okazuje się, że mnóstwo Polaków nadal nie jest na nią przygotowanych. Osoby, które nie wymienią telewizorów lub nie kupią nowych tunerów, stracą dostęp do mediów.

Krajowy Instytut Mediów przeprowadził ankietę, w którym poproszono o określenie źródła sygnału telewizyjnego w gospodarstwach domowych oraz standardu odbioru na podstawie dostępnych w ofercie stacji. Okazało się, że mnóstwo odbiorców nie wie o nadchodzącej zmianie.

Warto przypomnieć, że po przejściu z DVB-T na DVB-T2/HEVC osoby, które nie posiadają telewizorów kompatybilnych z tym standardem lub odpowiednich tunerów, muszą liczyć się z utratą dostępu do kanałów telewizyjnych. Choć trwa kampania społeczna, która informuje o zmianie, badanie Krajowego Instytutu Mediów potwierdza, że potrzebne są kolejne działania.

Nadchodzi zmiana standardów nadawania sygnału telewizyjnego

Dyrektor Krajowego Instytutu Mediów podkreśla, że nadal jest czas na wymianę sprzętu, ale mnóstwo osób jednak nie ma pojęcia o nadchodzących zmianach dotyczących sygnału telewizyjnego. Wiele gospodarstw domowych jest wykluczonych technologicznych. Zaledwie połowa z badanych ma odbiorniki kompatybilne z sygnałem DVB-T/HEVC.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 proc. tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 proc. odbiera sygnał DVB-T2 HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie. Osoby starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych. 74 proc. ludzi odbierających sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji nie wie o planowanej zmianie. Nie jest to dramat. Mamy trochę czasu – przekazał dyrektor KIM Mirosław Kalinowski podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Zgromadzeni na wydarzeniu eksperci wskazali poważne problemy w komunikacji. Grzegorz Stanisz, który jest dyrektorem sprzedaży i marketingu Działu RTV Samsung Polska stwierdził, że wiadomość o nadchodzącej zmianie sygnału nie jest dostosowana do osób starszych. Dodał, że firma już od kilku lat produkuje kompatybilne telewizory.

Przedstawiciel Samsunga dostrzega też realne zagrożenie przerwy w dostawach sprzętu, które mogą wyniknąć z masowego kupowania odbiorników, gdy dojdzie do zmiany sygnału. Grzegorz Stanisz zaapelował, by telewizory zacząć wymieniać już teraz, by nie doszło do skumulowania zapotrzebowania. W innym przypadku może dojść do „małej katastrofy w kwietniu”.

– W marcu, kiedy będzie pierwsze wyłączenie sygnału w DVB-T, w kwietniu, maju i czerwcu, kiedy będą kolejne wyłączenia, nastąpi skumulowanie całego zapotrzebowania [...] zapewne nie wszyscy, którzy będą chcieli kupić telewizory z DVB-T2 ( HEVC), będą w stanie wtedy je dostać – ostrzegł menadżer.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WirtualneMedia.pl

Tagi: