Goniec.pl Zdrowie Zmiana czasu z zimowego na letni. Eksperci mówią o niepokojących skutkach
Fot. Pixabay/Alina_Z

Zmiana czasu z zimowego na letni. Eksperci mówią o niepokojących skutkach

28 marca 2024
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Przed nami długo wyczekiwana zmiana czasu z zimowego na letni. Przestawienie zegarków o godzinę do przodu martwi wiele osób, które co rok mierzą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami zaburzenia ich naturalnego rytmu. Obawy te, jak się okazuje, wcale nie są wyolbrzymione i mają swoje naukowe uzasadnienie. Eksperci dowiedli, że manipulowanie wskazówkami może mieć fatalne skutki, w tym wiązać się nawet z np. zawałami serca oraz udarami mózgu.

Zmiana czasu z zimowego na letni już w najbliższy weekend

Zmiana czasu z zimowego na letni nadchodzi wielkimi krokami. Wskazówki zegarków przestawimy o godzinę o przodu już w nocy z soboty na niedzielę (30/31 marca) i tak się akurat składa, że w tym roku zrobimy to w przypadające na te dni święta wielkanocne .

Kolejna zmiana czasu czeka nad dopiero w ostatni weekend października, kiedy to przejdziemy z czasu letniego na czas zimowy (26/27 października). Na razie jednak naszym zmartwieniem jest to, że w Wielkanoc spać będziemy 60 min krócej i to, niestety, nie pozostanie bez wpływu na nasze zdrowie. Organizmy każdego z nas wystawione zostaną bowiem na dużą próbę.

Optymiści zapewne słusznie zauważą, że w związku z wolnym czasem od nauki i pracy, na przystosowanie się do nowych warunków czasu będzie więcej. Pesymiści z kolei zwrócą uwagę, że niekoniecznie, bo w wielu domach przygotowania do świętowania staną się jeszcze bardziej nerwowe. Kto ma rację? To zależy. Pewne jednak, że wszyscy odczujemy konsekwencje przestawienia zegarków.

Niespodziewana decyzja króla Karola III. Ostatni raz zrobiła to jeszcze Elżbieta II

Negatywne skutki zmiany czasu są faktem

Wsłuchując się w głosy ekspertów, nie sposób nie zauważyć, że wspomniane konsekwencje zmiany czasu z zimowego na letni w dużej mierze będą negatywne. Związane jest bezpośrednio z zaburzeniem związków między czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym.

ZOBACZ: Zmiana czasu na letni. Ten przesąd trzeba znać, by uniknąć pecha

Naukowcy szacują, że na dostosowanie się do przestawienia zegarków o godzinę do przodu człowiek potrzebuje ok. trzech dób , gdyż podczas zmiany czasu dochodzi do zaburzenia naszych naturalnych mechanizmów np. hormonalnych i metabolicznych.

W związku z tym zmiana czasu z zimowego na letni może skutkować: zaburzeniami koncentracji, sennością w ciągu dnia, uczuciem zmęczenia, bólami głowy, obniżonym nastrojem, rozdrażnieniem, apatią, dezorientacją, spadkiem apetytu lub nadmiernym apetytem, czy też zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Pacjenci zgłaszają więcej zawałów i udarów

Tajemnicą nie jest również, że zmiana czasu z zimowego na letni wpływa na rytm naszego snu. Przez pierwsze dni możemy później chodzić spać lub wcześniej się budzić, a takie zakłócenia mogą powodować z kolei zmęczenie, oszołomienie, zaburzenia koncentracji, a nawet zaostrzać depresję i stany lękowe.

Przestawienie zegarków o godzinę do przodu jest o wiele bardziej szkodliwe dla naszych organizmów niż cofanie wskazówek o godzinę do tyłu. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, bo niedobory snu zwiększają ryzyko zawału serca.

Doświadczenie pokazuje, że w poniedziałki po zmianie czasu odnotowuje się także więcej wypadków komunikacyjnych , udarów mózgu i interwencji związanych z zaburzeniami rytmu serca.

Jak przygotować się na zmianę czasu?

W związku ze zmianą czasu z zimowego na letni, są jednak i dobre wieści. Portal Interia wskazuje, że na ten proces można się przygotować i łagodzić niepożądane objawy.

Przede wszystkim to już ostatni moment na to, by zacząć wstawać o 15-20 minut wcześniej niż zazwyczaj , a w sobotę warto przestawić budziki o jeszcze kolejne 15-20 minut wcześniej. Sobotni wieczór to zaś doskonały czas, by zrelaksować się, przewietrzyć sypialnię i zjeść lekkostrawną kolację.

Pamiętajmy też o tym, by odpowiednio wcześnie odłożyć urządzenia z ekranami emitującymi światło niebieskie , które utrudnia zasypianie. Na koniec zła wiadomość dla kawoszy - kawę również należy ograniczyć, a już na pewno nie spożywać jej blisko pory snu.

Źródło: Interia

Te urodziny zapamięta na długo. Wszystko zarejestrowały kamery
Ksiądz nawet się nie krył. Wierni nie mogli uwierzyć w to, co słyszą
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport