Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zmarła Kamila Borkowska. 23-latka przegrała walkę z mukowiscydozą
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 29.10.2021 17:20

Zmarła Kamila Borkowska. 23-latka przegrała walkę z mukowiscydozą

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
[II-51]

Zmarła Kamila Borkowska. 23-latka, która przez lata walczyła z mukowiscydozą i zbierała pieniądze w sieci na bardzo drogą terapię mogącą postawić ją na nogi, przegrała walkę z chorobą.

- Nie chcę umierać. Bardzo chcę wyzdrowieć. Jedyną szansą dla mnie jest kosztowna terapia, na którą zbieram pieniądze - pisała Kamila.

Nie żyje Kamila Borkowska. Przegrała walkę z mukowiscydozą

Kamila organizowała zbiórki, które miały pomóc jej w możliwym powrocie do zdrowia. Mukowiscydoza zaatakowała ją, kiedy miała zaledwie trzy lata.

Zaczęło się od ciągłych i powtarzalnych infekcji oraz przewlekłego kaszlu. Trzy lata później zdiagnozowano u niej mukowiscydozę, która nie pozwalała dziewczynce żyć tak, jak innym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Terapia, która pozwoliłaby jej żyć bez widma choroby, kosztowała ok. milion polskich złotych. Borkowska organizowała zbiórki, starając się uzyskać odpowiednią kwotę na swoje leczenie.

- Choć cieszę się, że jest dla mnie szansa na normalne życie, to zdaję sobie sprawę z tego, że sama nie uzbieram tak gigantycznej kwoty. Dlatego bardzo państwa proszę o finansowe wsparcie. Liczy się każda złotówka. Umrę bez waszej pomocy - prosiła Kamila.

- Mam nadzieję, że są ludzie, dla których moje życie nie będzie za drogie. Wierzę, że pomogą mi zebrać pieniądze na leczenie. Za każdą formę wsparcia z całego serca dziękuję. Każdy dzień jest dla mnie bezcenny. Nie chcę umierać. Tak bardzo chcę żyć - dodała.

Niestety, przekazano informację, że Kamila zmarła w wieku 23 lat po długiej walce z chorobą. O jej śmierci 27 października poinformowała rodzina.

Mukowiscydoza - czym się objawia?

Mukowiscydoza jest jedną z najczęściej występujących u ludzi chorób genetycznych. Jej przyczyną jest zaburzenie transportu elektrolitów.

Objawia się ona wydzielaniem gęstego śluzu przez gruczoły układu pokarmowego, rozrodczego i oddechowego. W tym ostatnim przypadku śluz atakuje płuca i powoduje duże problemy związane z jego odpowiednim funkcjonowaniem - jego zaleganie wiąże się z poważnymi powikłaniami.

Leczenie przebiega za pomocą leków upłynniających śluz. Terapia wciąż jest niezwykle droga.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl źródło: portal.abczdrowie.pl

Tagi: