Goniec.pl
maseczki ochronne można zdjąć

Unsplash.com/CardMapr.nl (zdjęcie ilustracyjne)

Zdjęcie maseczek będzie możliwe przy zachowaniu dystansu społecznego

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Już w sobotę 15 maja Polacy będą mogli nie zakładać maseczek ochronnych, przebywając na otwartej przestrzeni. To duża ulga, jednak te środki nie zniknął całkowicie z naszego życia. Obowiązek zasłaniania nosa i ust nadal będzie dotyczył komunikacji miejskiej czy też pomieszczeń zamkniętych. W dodatku maseczki na świeżym powietrzu można zdjąć tylko, jeśli od innych osób będzie dzielił nas przynajmniej 1,5-metrowy dystans.

Obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką ochronną na otwartej przestrzeni zniknie już jutro tj. 15 maja. Trudno znaleźć mieszkańca, który z nie czekał z niecierpliwością na tę wiadomość. To konkretne obostrzenie sanitarne już od pewnego czasu budziło kontrowersje i niezadowolenie wśród Polaków.

Jak tylko nadchodziły ciepłe i słoneczne dni, wielu Polaków zsuwało maseczki ochronne lub w ogóle je zdejmowało. Najczęściej spacerowicze wystawiali poza nie nosy, żeby móc w pełni cieszyć się świeżym powietrzem. Eksperci oraz politycy otrzymywali coraz więcej pytań o to, czy to obostrzenie sanitarne jest na pewno konieczne.

Koniec z maseczkami ochronnymi na świeżym powietrzu

Kolejne zamieszanie pojawiło się wokół maseczek ochronnych po tym, jak część ekspertów stwierdziło, że na otwartej przestrzeni nie są one niezbędne. Jednak zaraz inni specjaliści podkreślili, że spełniają swoją funkcję, jeśli podczas spacerów nawiązujemy kontakt z innymi ludźmi, co zdarza się bardzo często.

Po wygaszeniu się trzeciej fali zarażeń, która okazała się dużo poważniejsza, niż zakładali rząd oraz lekarze, premier wraz z ministrem zdrowia ogłosili harmonogram luzowania obostrzeń. Jednym z punktów jest usunięcie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

[EMBED-243]

Od soboty 15 maja Polacy mogą nie zakładać maseczek na otwartej przestrzeni. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że środki ochronne można już swobodnie zostawiać w domu, ponieważ nadal jest szereg miejsc, w których ich stosowanie jest konieczne. Dlatego wciąż należy pamiętać o zabieraniu ich ze sobą.

Maseczki ochronne – jakie są nowe warunki?

Od najbliższego weekendu maseczki ochronne można zdejmować na świeżym powietrzu, ale jest jednak pewien bardzo istotny warunek, o którym wiele osób może nie wiedzieć. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez rząd, odsłanianie nosa i ust na zewnątrz jest możliwe, jeśli od innych osób dzieli nas przynajmniej 1,5-metrowy dystans.

Z przepisów sanitarnych wynika, że w dużym i ciasnym tłumie Polacy nadal powinni stosować ten środek bezpieczeństwa – nawet na świeżym powietrzu. Według członka Rady Medycznej ds. COVID-19, profesora Miłosza Parczewskiego zarażenie się SARS-CoV-2, zachowując 1,5 metra dystansu, jest niemal niemożliwe.

Oprócz tego maseczki ochronne należy nosić w komunikacji miejskiej oraz zamkniętych pomieszczeniach. Warto przypomnieć, że od 21 maja otwarte będą mogły być kina i teatry. Goście tych obiektów kultury również będą musieli pamiętać o zasłanianiu nosa oraz ust.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >