Goniec.pl > Wiadomości > Zawieje, zamiecie i mróz do -15 st. Celsjusza. Zima w najbliższych dniach nie odpuści
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.11.2023 13:41

Zawieje, zamiecie i mróz do -15 st. Celsjusza. Zima w najbliższych dniach nie odpuści

atak zimy
Piotr Molecki/East News

Niespodziewane nadejście zimy zaskoczyło wielu, ale czy obecny stan potrwa dłużej? Jeszcze w niedzielę opady śniegu mogą dać się we znaki mieszkańcom niektórych regionów, później zaś czeka nas prawdziwa niespodzianka. Pogoda będzie zmieniać się jak w kalejdoskopie, co nie zadziała na naszą korzyść. Na horyzoncie już widać prawdziwe mrozy z temperaturami sięgającymi -15 stopni Celsjusza.

Nad Polskę nadciąga front

W sobotę wielu z nas obudziło się z iście bajkowym krajobrazem za oknem. Na większości obszaru Polski przez cały dzień mogliśmy cieszyć się zalegającymi warstwami śniegu, z których to co odważniejsi próbowali nawet lepić pierwsze bałwany.

Niestety, dla wielbicieli zimy i białego puchu synoptycy nie mają zbyt dobrych wieści, bowiem nad nasz kraj nadciąga front zza Odry. Przyniesie on chmury, opady śniegu i deszczu ze śniegiem, ale te przejdą ostatecznie w sam deszcz. Śnieg z kolei najdłużej utrzyma się na północy. Mimo tego, już wkrótce zniknie na dobre.

Nie żyją dwie małe dziewczynki i ich matka. Policja zatrzymała ojca

Prognoza pogody na niedzielę

Jeszcze w niedzielę śnieg intensywnie będzie padał na Pomorzu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Śnieżyce mogą nie odpuszczać aż do godziny 17. Piękne widoki zepsuje jednak dodatnia temperatura, która sprawi, że na ulicach prędko ujrzymy błoto.

ZOBACZ: Oto jak ma wyglądać zima 2023/2024. IMGW opublikowało dane

W miarę upływu dnia odpuszczać będzie również oblodzenie, a wszystko to za sprawą powietrza polarno-morskiego. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie - maks. 0 st. Celsjusza - w centrum zaś ok. 5 st. Celsjusza, a na zachodzie 10 st. Celsjusza. Wiatr powieje słaby i umiarkowany. Tylko w Tatrach i Sudetach zawieje i zamiecie śnieżne.

Co czeka nas w następnym tygodniu?

Jeśli chodzi o dalszą perspektywę, w przyszłym tygodniu kolejny atak zimy, ale bardziej widoczny na termometrach, niż mierzony grubością pokrywy śnieżnej. Mróz będzie utrzymywał się przez całe doby i gdzieniegdzie wyniesie -15 st. Celsjusza.

ZOBACZ: Nadchodzi prawdziwa zima? W najbliższych tygodniach aura może nas zaskoczyć

Paradoksalnie, poniedziałek i wtorek będą jeszcze stosunkowo ciepłe, bo na termometrach w południowej części kraju słupki wskażą nawet 10 st. Celsjusza, jednak nie dajmy się temu oszukać. Zamiast śniegu z nieba spadnie deszcz, przy czym na południu i zachodzie obficie. Później przejdzie on w śnieg. Ochłodzenie rozpocznie się we wtorkowe popołudnie.

Przyjdzie tęgi mróz

Pierwszy naprawdę zimowy dzień to środa. Portal twojapogoda.pl ostrzega, że arktyczne powietrze sprawi, iż będzie naprawdę nieprzyjemnie. Rano termometry wskażą przeważnie poniżej -5 st. Celsjusza, a na wschodzie nawet poniżej -10 st. Celsjusza.

W drugiej połowie tygodnia czeka nas już przeplatanka opadów deszczu i śniegu oraz duże wahania temperatury oscylującej wokół zera. To najbardziej zdradliwa pogoda dla kierowców, muszących liczyć się z gołoledzią. W czwartek dodatkowo bardzo silny wiatr.

Źródło: twojapogoda.pl

Tagi: Pogoda śnieg