Zacznie się 28 kwietnia, kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Poproszą o dokument
Pod koniec kwietnia w wejdzie w życie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. By uzyskać taki dokument, trzeba wykonać audyt energetyczny. Kontrolerzy będą sprawdzać czy mieszkańcy posiadają świadectwa.
Trzeba posiadać świadectwo energetyczne
Świadectwo energetyczne będzie wymagane od 28 kwietnia, a w dokumencie będą zawarte informacje dotyczące zapotrzebowania danej nieruchomości na energię . Co istotne, nie chodzi tylko o prąd , bowiem zapotrzebowanie obejmuje również m.in. ogrzewanie czy wentylację.
Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego będzie dotyczyć również lokali lub domów wybudowanych przed 2009 rokiem . Będzie on wymagany jako załącznik do umowy najmu lub aktu notarialnego.
- Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego - podali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Należy spodziewać się kontroli
Polacy powinni spodziewać się, że uprawnieni do tego kontrolerzy zapukają do ich drzwi, aby zweryfikować czy mieszkańcy dopełnili obowiązku. Za brak świadectwa energetycznego właściciel nieruchomości może zostać ukarany finansowo. Dotychczas było to 10 tys. zł.
Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od 13 lat, ale dotychczas dotyczyły tylko nowo wybudowanych domów oraz domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Nowe przepisy nie określają jeszcze dokładnej kwoty kary, wiadomo jednak, że będzie ona ustalana przez notariusza.
Ile będzie kosztować sporządzenie świadectwa?
Sporządzenie charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi koszami dla właścicieli mieszkań, jeśli będą chcieli je sprzedać lub wynająć. Z reguły jest to wydatek rzędu kilkuset złotych. Cena zależy od lokalizacji obiektu, jego wielkości, kształtu, przeznaczenia i stopnia skomplikowania projektu.
Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej wynosił dotychczas minimum 300 zł. Eksperci twierdzą, że obowiązek sporządzania świadectw energetycznych podwyższy ich koszt, a ceny dokumentów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Źródło: murator.pl