Wyszedł z domu na L4, ZUS przysłał kontrole. Finał sprawy zaskakuje
ZUS nakazał oddanie zasiłku chorobowego mężczyźnie, którego w czasie kontroli nie było w domu. Niektóre osoby wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że będąc na zwolnieniu, w ich domach mogą zjawić się kontrolerzy. W ubiegłym roku przeprowadzono aż 461,2 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.
Kontrola L4 ZUS
Historię pana Kamila opisał Dziennik Toruński. Mężczyzna prowadzi działalność, natomiast w lutym doznał wypadku przy pracy. W związku z urazem ramienia trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację, a potem rehabilitację. Lekarz stwierdził na jego zwolnieniu, że może chodzić, stąd też panu Kamilowi zdarzało się odebrać córkę ze szkoły , korzystać z zewnętrznej siłowni i robić lżejsze zakupy. Wtedy wkroczył Zakład Ubezpieczeń Społecznych .
Nie był w domu, kiedy pojawiła się kontrola ZUS. Kazano mu zwrócić pieniądze
W chwili, gdy kontrolerzy z ZUS zapukali do drzwi, pana Kamila nie było w domu. Zakład szybko wyciągnął z tego konsekwencje i nakazał mężczyźnie oddanie niesłusznie pobranego zasiłku chorobowego . Sprawa miała swój dalszy ciąg sądzie, gdzie podjęto decyzję o cofnięciu decyzji ZUS-u.
Ubezpieczony, korzystając ze zwolnienia, może wykonywać czynności niezbędne dla zaspokojenia jego podstawowych potrzeb życiowych , a nawet zmienić miejsce pobytu na czas leczenia. Co istotne może on, realizując zalecenia lekarskie, wyjść z domu np. na spacer. Może także udać się na wizytę kontrolną bądź rehabilitację, w tym przeprowadzaną samodzielnie, w warunkach domowych – tak uzasadniła decyzję sądu asesor.
ZOBACZ: Ruszyły masowe kontrole zakupów. Kary nawet do 500 zł
Masowe kontrole ZUS
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że kontrole zwolnień chorobowych ZUS-u są coraz częstsze . Zakład sprawdza, czy osoba ze zwolnieniem korzysta z niego zgodnie z jego przeznaczeniem. W ubiegłym roku przeprowadzonych zostało 461,2 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Jest to 31,3 tys. więcej, niż zanotowano w 2022 roku. W 2023 roku wydano także o blisko 21 proc. więcej decyzji o wstrzymaniu dalszych wypłat zasiłku chorobowego (28,9 tys.), niż w poprzednim roku (23,8 tys.).
Źródło: Dziennik Toruński, money.pl.