Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia
Segregacja śmieci stała się już elementem naszej codzienności, a nieznajomość podstawowych zasad z nią związanych to nierzadko powód do wstydu, a nawet do zapłacenia niemałej kary. Okazuje się, że wiele osób popełnia błąd przy wyrzucaniu paragonów, których w ciągu dnia zbieramy całą masę. Wbrew pozorom nie powinny one trafiać do niebieskiego pojemnika.
Wysoka kara za nieprawidłową segregację
Wielu z nas wciąż z niechęcią dostosowuje się do zasad dotyczących segregowania odpadów. Na tych niepokornych czekają wysokie kary – polskie prawo przewiduje mandaty za nieodpowiednią segregację . Niestety, niektórzy muszą je opłacić nie z niechęci, a z niewiedzy. Jedną z mylnie interpretowanych zasad jest kwestia niebieskich pojemników. Czy powinny do nich trafiać paragony?
ZOBACZ: Od poniedziałku w Biedronce same hity. Klienci będą wyrywać sobie towar z rąk
Gdzie wyrzucić paragon? Nie wrzucaj go do pojemnika na paper!
Czy paragony powinny trafiać do niebieskiego pojemnika, przeznaczonego na papier? Okazuje się, że wbrew przekonaniu wielu osób jest to nieprawidłowy sposób segregacji odpadów . Do wyboru zostają nam więc cztery pozostałe pojemniki w kolorach: żółtym, zielonym, brązowym i czarnym. Powinny do nich trafić odpowiednio: metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady bio oraz zmieszane. Jest tutaj jednak pewien wyjątek – nie każdy rodzaj papieru powinien trafić do niebieskiego pojemnika . Kluczowa jest jedna zasada, o której wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy.
ZOBACZ: Ruszyły kontrole ogródków. Gmina może odebrać prawo do ulgi
Paragon to "nie-papier". Gdzie należy go wyrzucić?
Paragony nie powinny trafiać do pojemnika na papier , a do odpadów zmieszanych. Wszystko przez to, że podobnie jak zabrudzone ręczniki papierowe czy zużyte chusteczki higieniczne nie są one papierem w kontekście segregacji odpadów. W niebieskim pojemniku powinny się znaleźć wyłącznie suche i czyste odpady papierowe, do których nie zaliczają się również paragony. Warto pamiętać, że wszelkie zabrudzenia, wilgoć czy tłuszcz na papierze sprawiają, że zebrane odpady nie mogą już zostać wykorzystane do recyklingu. Zamiast tego nawet cały worek może trafić na wysypisko. Kluczowe jest więc, aby pamiętać, jak odróżniać odpady ”oczywiste” od ”nieoczywiście zmieszanych”.