Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Antoni Macierewicz od lat podbija polską scenę polityczną. Jego wykształcenie może zaskoczyć
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 24.09.2022 22:35

Antoni Macierewicz od lat podbija polską scenę polityczną. Jego wykształcenie może zaskoczyć

Antoni Macierewicz z wykształcenia jest historykiem, jednak to za sprawą swej działalności gościł wczoraj na ustach wszystkich.
Piotr Molecki/East News

Wczorajsza uroczystość uczynienia Antoniego Macierewicza Kawalerem Orderu Orła Białego przed obliczem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej staje się kolejnym przyczynkiem, by spojrzeć na postać kontrowersyjnego polityka raz jeszcze. Jego historia to legenda, zaś życie to niekończąca się teoria. Antoni Macierewicz z wykształcenia jest bowiem historykiem i to nie byle jakim.

Wykształcenie Antoniego Macierewicza

Legenda Antoniego Macierewicza zbudowana jest na solidnym historycznym fundamencie, zważywszy jednak, iż zestawienie historii z teraźniejszością nie jest najmocniejszą stroną obozu władzy, w kontekście tym wizerunek wiceprezesa PiS jest mocno nadszarpnięty. Czy jednak na pewno?

Pytanie to nabiera mocy wraz ze zdjęciami ze wczorajszej uroczystości nadania byłemu szefowi MON-u Orderu Orła Białego. Najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe RP nadawane jest najwybitniejszym Polakom, zaś jego dewizy to: "Za Wiarę, Króla i Prawo" (pierwotna) oraz "Za Ojczyznę i Naród" (obecna). Można zadać sobie niewinne pytanie, cóż należy uczynić dla umiłowanej Ojczyzny, by otrzymać tak wspaniałe wyróżnienie? Antoni Macierewicz rozpoczął marsz po order od historii. Dziedzina nie jest tak oczywista jak mogłoby się wydawać, tym bardziej, iż obecny szef MON-u (Mariusz Błaszczak) jest również po historii, a nawet Donald Tusk miał sposobność badać marszałka Piłsudskiego w swojej pracy magisterskiej. Jak widać więc, nauki humanistyczne nie mają się aż tak źle, jak można nieraz usłyszeć.

Jedną z pierwszych ważniejszych decyzji 17-letniego Antoniego Macierewicza było poparcie wyrażone dla orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, w wyniku czego młody polityk został relegowany z XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie. To jednak nie zatrzymało jego aspiracji i niebawem potem podjął studia historyczne w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1971 r., pisząc pracę pt. "Hierarchia władzy a struktura własności ziemskiej w Tawantinsuyu [państwo Inków przyp. red] w pierwszej połowie XVI w."

Działalność Antoniego Macierewicza

Zaangażowanie Antoniego Macierewicza w działalność opozycyjną, skierowaną przeciwko władzy PRL, zakłóciła jego karierę naukową. Jeszcze w 1976 wszczęto na jego rzecz przewód doktorski, który był zmuszony przerwać ze względu na aktywność w powołanym w tym samym roku Komitecie Ochrony Robotników. Organizacja poza walką z komunizmem w Polsce, niosła pomoc osobom represjonowanym. W szczególności dotkniętych prześladowaniami w związku z wydarzeniami czerwca 1976, Radomiu i Ursusie oraz Płocku. Jednym ze współzałożycieli tej szlachetnej grupy był Antoni Macierewicz. Polityk angażował się również w działalność tzw. latającego uniwersytetu, biorąc udział w nielegalnych podówczas wykładach, zdejmujących maskę władzy rosyjskiej, w wyniku czego niejednokrotnie sam był prześladowany i trafiał do więzienia.

To właśnie ten okres życia polityka pojawia się na ustach przedstawicieli PiS, kiedy są pytani o wiceprzewodniczącego partii. Niezależnie od obecnie przedsięwziętych działań polityka, jego karta historyczna jest wyjątkowo niewygodna dla jego oponentów. Niewątpliwie nie bez wpływu, zwłaszcza na młodego Antoniego Macierewicza, była śmierć jego ojca, który w rok po narodzinach swojego syna popełnił samobójstwo, tuż po podpisaniu zobowiązania do współpracy z UB, czego uczynić nie chciał.

Antoni Macierewicz otrzymuje Order Orła Białego

- Nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski, w której możemy żyć i także się spierać, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, wielkiej odwagi i ryzyka, jakie panowie wtedy na siebie wzięli - mówił podczas uroczystości wręczenia Orderu Orła Białego, Andrzej Duda. Decyzja prezydenta o przyznaniu Antoniemu Macierewiczowi orderu wywołała liczne kontrowersje. Swoje oburzenie wyraził m.in. były wicepremier, Roman Giertych.

Jakkolwiek cokół, na którym stoi pomnik polityka zdaje się być nienaruszony, tak jego działalność po 1991 r. budzi wiele wątpliwości za sprawą pojawiających się doniesień w mediach, w związku z jego zaangażowaniem w likwidację WSI, czy nawet niedawne wydarzenia, w wyniku których z dostępem do informacji niejawnych, jak również stanowiskami pożegnało się wielu wojskowych dowódców.

- Musi sobie parę rzeczy przemyśleć. Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko - mówił w 2017 r. w kontekście pracy Antoniego Macierewicza jako szefa MON-u, Andrzej Duda. Cóż zatem się zmieniło od tamtego czasu?

Antoni Macierewicz i katastrofa smoleńska

Od 2010 r. Antoni Macierewicz stał się twarzą ustalenia "rzeczywistych" przyczyn katastrofy smoleńskiej. Polityk aktywnie uczestniczył w "miesięcznicach smoleńskich". Z jego ust mogliśmy usłyszeć m.in. teorie o wywołaniu sztucznej mgły przez Rosjan lub przeżyciu trzech pasażerów, którzy później zostali zabici. Największym posłuchem cieszyła się jednak koncepcja zamachu, którą przez wiele lat starał się przeforsować, co nigdy mu się realnie nie udało. Kiedy wydawało się, iż wszystko przebiega zgodnie z planem Jarosława Kaczyńskiego (mógł już otwarcie mówić o zamachu, tym którzy chcieli tego słuchać), a komisja pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza ds. zbadana przyczyn katastrofy będzie działała dalej, TVN wyemitował reportaż, w którym przedstawił metody przyjęte przez rzeczoną komisję, która nie publikowała raportów i analiz wykluczających teorię zamachu. Kiedy zapytano premiera Mateusza Morawieckiego o komentarz w tej sprawie, powiedział, iż byłemu szefowi MON-u należy się medal, szczególnie za wytrwałość pośród tak wielu pomówień. Gdyby Jarosław Kaczyński zawsze tak słuchał premiera, to Zbigniew Ziobro mógłby już pakować walizki, ale na razie sytuacja zdaje się być zgoła odwrotna.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: oko.press/Goniec.pl