Wybory europarlamentarne 2024. Jak głosować? Jak znaleźć swój lokal?
Co należy wiedzieć przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami do Parlamentu Europejskiego? Głosowanie już w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Podajemy kilka podstawowych informacji.
Jak wygląda głosowanie?
Już w najbliższą niedzielę 9 czerwca , odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego . Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. Aby móc oddać głos należy być dopisanym do spisu wyborców i zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości.
Swój wybór zaznaczamy zakreślając “x” w polu przy nazwisku kandydata . Ważne by pamiętać, że zaznaczenie kilku kandydatów skutkować będzie nieważnością naszego wyboru.
Głosować może każdy, komu przysługuje czynne prawo wyborcze, czyli kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat i nie został pozbawiony praw publicznych poprzez prawomocne orzeczenie sądu lub Trybunału Stanu oraz nie zostały prawomocnie ubezwłasnowolnione.
Gdzie znajdę swój lokal wyborczy?
Jeżeli nie wiemy gdzie znajduje się lokal wyborczy, w którym możemy oddać swój głos, to z pomocą przychodzi nam strona internetowa Państwowej Komisji Wyborczej, gdzie zamieszczona jest odpowiednia wyszukiwarka:
https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/obwodowe/wyszukiwarka
Głosować można również poza miejscem swojego zamieszkania. Najpóźniej na 3 dni przed rozpoczęciem wyborów, czyli w tym przypadku do 6 czerwca, należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, gdzie widniejemy w spisie wyborców. Co nam będzie potrzebne?
- dokument tożsamości – na przykład dowód osobisty, e-dowód lub paszport,
- wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, w którym będziesz przebywać w dniu głosowania:
Alternatywne formy oddania głosu
W wyborach do Parlamentu Europejskiego nie ma możliwości oddania swojego głosu przez internet. Można jednak uczynić to przez pełnomocnika, kiedy:
- skończysz 60 lat najpóźniej w dniu głosowania (9 czerwca 2024 r.) lub
- masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Pełnomocnikiem może być osoba posiadające czynne prawo wyborcze. Istnieje także możliwość głosowania korespondencyjnego. Jest ona dostępna dla osób :
- niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych
- które najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.
Źródło: Gov.pl/Europa.eu