Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wybory parlamentarne 2024. Głosowanie już w niedzielę. Co trzeba wiedzieć?
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 06.06.2024 12:51

Wybory parlamentarne 2024. Głosowanie już w niedzielę. Co trzeba wiedzieć?

Kalendarz
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już za kilka dni wybory do Parlamentu Europejskiego, podczas których obywatele UE wskażą swoich reprezentantów do mieszczącej się w Strasburgu instytucji. Głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę 9 czerwca. Co warto wiedzieć?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Parlament Europejski to instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu. Głosowanie we wszystkim państwach wspólnoty zaplanowane jest na dni 6-9 czerwca 2024 roku. W Polsce zostanie przeprowadzone w najbliższą niedzielę 9 czerwca w godzinach 7-21. 

Są to daty obowiązujące na mocy unijnego aktu wyborczego, który stanowi, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat, w okresie od czwartku do niedzieli, zazwyczaj w pierwszym pełnym tygodniu czerwca. Daty te zostały potwierdzone po wymianie poglądów w ramach organów przygotowawczych Rady - czytamy na stronie internetowej Rady Europejskiej. 

Według przepisów wybory europarlamentarne 2024 muszą się odbyć w ciągu czterech dni, od czwartku do niedzieli. Każdy z krajów ustala własny dogodny termin. Tym samym Holendrzy głosują we czwartek 6 czerwca, następnego dnia wyboru dokonają Irlandczycy. 

W niektórych państwach głosowanie zaplanowano na dwa dni. Tak jest u naszych sąsiadów w Czechach (7-8 czerwca). Włosi natomiast zagłosują w sobotę i niedzielę (8-9 czerwca).

Donald Tusk: Nad Polską gromadzą się czarne chmury

Wybory europarlamentarne 2024. Jak wyląda głosowanie?

Wybory europejskie odbywają się raz na 5 lat. W Polsce głosować może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, a ponadto nie został pozbawiony praw publicznych poprzez prawomocne orzeczenie sądu lub Trybunału Stanu oraz nie zostały prawomocnie ubezwłasnowolnione. Co do zasady akt ten odbywa się w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania, gdzie wyborca dopisany jest do spisu. 

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość głosowania w innym miejscu. Trzeba wówczas zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, gdzie widniejemy w spisie wyborców. Ważne by zrobić to najpóźniej na 3 dni przed wyborami.  

W niektórych krajach UE zostaniesz wpisany/-a do tego rejestru automatycznie po zarejestrowaniu swojego pobytu. Jeśli jednak to na Tobie spoczywa obowiązek rejestracji, sprawdź odpowiednio wcześniej, jaki jest termin jej dokonania w kraju przyjmującym, gdyż terminy te są różne - podaje portal Europa.eu

Wybory europarlamentarne 2024. W jaki sposób należy oddać głos?

W obecnym głosowaniu wybierzemy 720 europosłów. Decyzja o ich liczbie zapada każdorazowo przed wyborami. Obecnie zasiada ich 705. Każde państwo Unii Europejskiej może mieć minimalnie sześciu posłów i maksymalnie 96 posłów. W tegorocznym głosowaniu Polacy wybiorą 53 reprezentantów. 

Aby móc oddać swój głos, należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości. Otrzymamy kartę do głosowania, na której widnieć będą kandydaci. Swój wybór zaznaczamy zakreślając “x” w polu przy nazwisku kandydata. Zaznaczenie kilku kandydatów skutkować będzie nieważnością naszego głosu. Głosować można tylko raz.