Wojna w Ukrainie. Senat przyjął ustawę o pomocy dla uchodźców. Senatorowie byli jednomyślni
Senat jednogłośnie przyjął nową ustawę o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Izba wyższa Parlamentu wprowadziła jednak kilka poprawek. Wykreślony został między innymi budzący mieszane uczucia przepis o tak zwanej bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców.
W minioną środę Sejm uchwalił wyjątkową ustawę przewidującą specjalne rozwiązania prawne dla uchodźców, którzy znaleźli się na terytorium naszego kraju w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.
W piątek została ona jednogłośnie przyjęta przez Senat, który wprowadził jednak kilka poprawek. Uwzględniając zmiany, za jej przyjęciem głosowało 97 senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
Podczas pierwszego z piątkowych głosowań nad ustawą, została ona ponownie cofnięta do komisji, które od nowa rozpoczęły nad nią prace. Stało się tak ze względu na to, że większości nie uzyskały jednakowo wnioski o przyjęcie ustawy z poprawkami, o odrzucenie jej w całości, ani o przyjęciu jej bez poprawek.
Szczególne kontrowersje wzbudziło głosowanie poprawki zakładającej m.in. wykreślenie przepisu o tzw. bezkarności urzędniczej.
Ostatecznie poprawki, które zostały wprowadzone w pierwszym głosowaniu, zyskały aprobatę senatorów, zostając przegłosowane przez większość. Pozostałe poprawki głosowano osobno. Poparcie zyskała m.in. nowa poprawka dotycząca przepisów o tzw. bezkarności, z kolei jej poprzedniczka została wycofana.
Wojna w Ukrainie. Senat przyjął po północy ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy
Warto podkreślić, że ustawa została stworzona z myślą o wszystkich uchodźcach, którzy opuścili swój kraj w związku z rosyjską agresją.
Gwarantuje ona każdemu obywatelowi Ukrainy, który po 24 lutego bieżącego roku wjechał legalnie do Polski, że będzie mógł zostać w naszym kraju przez okres 18 miesięcy. By uzyskał łatwiejszy start, otrzyma 300 złotych pomocy.
Istotne wsparcie finansowe w wysokości 40 zł dziennie przez 60 dni otrzymają osoby, które przyjmują uchodźców na podstawie umowy podpisanej z gminą.
Co ciekawe, Ukraińcom w trakcie pobytu w Polsce zostanie przyznany specjalny numer PESEL, na wniosek złożony w urzędzie gminy.
Warto podkreślić, że ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, aczkolwiek z mocą od 24 lutego 2022 r. Wtedy to zaczęła się rosyjska agresja na terytorium Ukrainy, a do Polski zaczęli napływać uchodźcy.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Prezydent Ukrainy zadrwił z oczekiwań Rosjan. Zwrócił się do społeczności międzynarodowej
Zgromadzenie Narodowe. Owacje na powitanie ambasadora Ukrainy w Polsce
Rosyjski rząd spotkał się z Władimirem Putinem, tematem m.in. sankcje. Putin drwi z Zachodu
Źródło: PAP