Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.11.2021 16:47

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

pilne warszawa niebieskie
goniec.pl

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe. - "Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP". Ta decyzja stoi w sprzeczności z poprzednim deklaracjami prezesa NBP. Co więcej, jak się jednak okazuje - czeka nas dalszy wzrost cen. Ich szczyt ma wg. NBP nastąpić w styczniu.

- Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 1,25% - przekazała RPP po posiedzeniu, które odbyło się 3 listopada.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe

Osoby obciążone kredytami hipotecznymi z niepokojem śledzą wiadomość o podniesieniu przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stóp procentowych. Raty kredytów wzrosną, wiemy o ile.

Nie tylko stopa referencyjna NBP została podwyższona. Zmiany zachodzą również w poniższych stopach procentowych:

▪ stopa lombardowa 1,75%; ▪ stopa depozytowa 0,75%; ▪ stopa redyskontowa weksli 1,30%; ▪ stopa dyskontowa weksli 1,35%.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Podczas konferencji prasowej szef NBP Adam Glapiński przekazał, że szczyt inflacji przewidywany jest na styczeń przyszłego roku. Wzrost cen towarów i usług był jednym z powodów, dla których RPP zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych.

- Rada zapoznała się z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 21 października 2021 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,8–4,9% w 2021 r. (wobec 3,8–4,4% w projekcji z lipca 2021 r.), 5,1–6,5% w 2022 r. (wobec 2,5–4,1%) oraz 2,7–4,6% w 2023 r. (wobec 2,4–4,3%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,9–5,8% w 2021 r. (wobec 4,1–5,8% w projekcji z lipca 2021 r.), 3,8–5,9% w 2022 r. (wobec 4,2–6,5%) oraz 3,8–6,1% w 2023 r. (wobec 4,1–6,5%) - przekazało NBP w komunikacie po specjalnym posiedzeniu.

Raty kredytu będą droższe

Pewne jest, że raty za kredyt hipoteczny wzrosną. Dotyczy to przede wszystkim osób, które wzięły kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Koszt rat będzie rosnął przez kilka najbliższych pieniędzy. Nie bez znaczenia są również zapisy w umowie, które mogą wpłynąć na zmiany w związku z podwyżką stóp procentowych.

Chcesz dowiedzieć się, ile więcej zapłacisz miesięcznie za ratę kredytu hipotecznego? Możesz obliczyć to samodzielnie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę UOKiK i skorzystasz ze specjalnego kalkulatora. Po podaniu daty ostatniej raty, kwoty pozostałej do spłaty oraz wysokość najbliższej raty lub oprocentowanie kredytu kalkulator poda szacunkowy wzrost rat.

Niestety wyliczenia nie są optymistyczne. Business Insider podaje, że rata przeciętnego kredytu, który udzielony został w ostatnim czasie, wzrośnie o 134 zł. Przy założeniu, że kwota kredytu hipotecznego to 330 tys. złotych rozłożone na 25 lat i marżą 2,61 proc. zamiast 1626 zł kredytobiorca płacić będzie 1760 złotych.

To nie koniec podwyżek?

W wydanym komunikacie NBP zaznacza, że otwarta zostaje furtka dalszych interwencji. Ma to zatrzymać galopująca inflację. "Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych".

- Główne banki centralne utrzymują niskie stopy procentowe oraz prowadzą skup aktywów, choć część z nich sygnalizuje ograniczenie skali akomodacji monetarnej. Jednocześnie banki centralne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej podwyższają stopy procentowe - dodaje NBP po decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: nbp.pl, businessinsider.pl

Tagi: pieniądze