Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 01.09.2021 20:18

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Iberion materiały własne

Polacy otrzymują listy z Opola, które przypominają o konieczności uregulowania zaległych mandatów. Warto przypomnieć, że nie jest to oszustwo. Sprawą zajmuje się opolski Urząd Skarbowy, ponieważ ta jednostka odpowiada za mandaty oraz wysyłanie upomnień i podstawowych informacji o zaległościach. Na zapłatę pozostaje siedem dni od momentu doręczenia.

Płacąc za zaległe mandaty, Polacy powinni pamiętać, że nie może być to zwykły przelew. Dłużnicy muszą zlecić przelew podatkowy. W przypadku zaniechania wezwania do uregulowania płatności Urząd Skarbowy i tak wyegzekwuje grzywnę oraz koszty postępowania, dlatego lepiej się pospieszyć.

Nie da się uniknąć zapłaty zaległego mandatu. Zapominalskim Urząd Skarbowy pobierze środki z rozliczenia PIT. Jak się okazuje, Polacy mogą otrzymywać nie tylko z opolskiej jednostki, ale również z łódzkiej. Ona ma zajmować się wkrótce dodatkowymi opłatami związanymi z systemem e-TOLL.

Mandaty i dodatkowe – lepiej trzymać się terminów

W przypadku dodatkowych opłat Polacy mają dwa razy więcej czasu na uregulowanie zaległości, niż w przypadku mandatów. Jednak w przypadku systemem e-TOLL także warto się pospieszyć, by odnieść korzyść. Norma przewiduje 14 dni na zlecenie płatności.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Osoby, które rozliczą się w systemie e-TOLL w przeciągu siedmiu dni, mogą liczyć na zmniejszenie opłaty o nawet 100 złotych. Warto przypomnieć, że platforma została uruchomiona w lipcu 2021 roku. Jesienią ma być już jedynym dostępnym sposobem płatności dla pojazdów ciężarowych. Zmiana ta wejdzie w życie w październiku br.

Od grudnia natomiast system e-TOLL ma być jedynym sposobem wnoszenia opłat za korzystanie z płatnych autostrad w zarządzie GDDKiA dla wszystkich użytkowników. Każdy podatnik powinien zapoznać się z nadchodzącymi zmianami, by uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania.

Przypominamy, że wymieniony system znajduje się pod nadzorem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i odpowiada za pobór opłat elektronicznych za przejazd po wybranych odcinkach dróg ekspresowych, krajowych oraz autostrad na terenie Polski. Zastępuje obecnie obowiązujący system viaTOLL. Pierwszy etap wprowadzania tego rozwiązania rozpoczął się w czerwcu 2021 roku. Drugi został wyznaczony na grudzień br.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2.pl