Goniec.pl Finanse Wielkanoc będzie cię kosztować grosze. Koło Gospodyń Wiejskich ma prostą radę
Facebook.com/Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej; goniec.pl

Wielkanoc będzie cię kosztować grosze. Koło Gospodyń Wiejskich ma prostą radę

7 kwietnia 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Wielkanoc lada chwila, a spora część Polaków przerażona jest tym, ile pieniędzy zniknie z ich portfeli. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich mają prostą radę. Pozwoli ona na wielkie oszczędności i wydaje się, że powinna stać się stylem życia, a nie tylko pomysłem na święta. - Żyjemy zbyt rozrzutnie, zbyt nerwowo - powiedziała pani Magdalena. Nie zabrakło nawet drwin ze słynnych paragonów grozy.

Wielkanoc będzie droga? Niekoniecznie, zapytałam o to ekspertki z Koła Gospodyń Wiejskich w Licheniu Starym

Wielkanoc to już główny temat rozmów w większości polskich domów. Święta pojawiają się jednak w jednym, głównym kontekście: drożyzna . Promocje nie pomagają i w portfelach próżno szukać pieniędzy .

Czy aby na pewno? O radę na temat wielkanocnych oszczędności zgłosiłam się do specjalistek . Koło Gospodyń Wiejskich z Lichenia Starego w Wielkopolsce chętnie przystało na podzielenie się banalnym trikiem , który pozwoli wydać mniej pieniędzy na wielkanocne zakupy . Sposób na Wielkanoc pełną oszczędności nie wydaje się skomplikowany, ale nie każdemu się spodoba.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zwróciły uwagę, że w dużej mierze to my sami odpowiadamy za spiralę nerwowych zakupów i coraz większych wydatków. - Uważam, że ludzi nakręcają trochę. Bo to jest takie drogie, takie drogie i… jest drogie, ja nie przeczę, ale o tej porze roku zawsze było drogie - stwierdziła wprost pani Magdalena, a pozostałe trzy panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Licheniu Starym siedzące przy stole przyznały jej racje. To był jednak wstęp do bolesnej dla wielu diagnoz y. Warto o tym pomyśleć w czasie przygotowań do celebrowania Wielkanocy.

"Chłopaki do wzięcia". Ryszard "Szczena" Dąbrowski zostanie bezdomny? Jego dom nagle zniknął

Jak oszczędzić na święta? Gospodynie z KGW w Licheniu Starym zdradzają prosty trik

W czwartek w serwisie goniec.pl nagłośniliśmy zdanie słynnego w sieci księdza na temat wagi święconki i pisanek na Wielkanoc . Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lichenia Starego zawstydzające wiedzą na temat racjonalnego podejścia do gotowania, jak i do samego życia również mają do dodania kilka szczerych słów. Ostatnia drożyzna nie jest ich zdaniem nowością.

- Jak ktoś robi jedzenie, to wie, że pietruszka już z 10 lat jest taka droga . Nie było kiedyś takiego masowego przekazu. I tego przerzucania - powiedziała jedna z pań. - Jak ktoś mówi, że trzy lata temu wybuchła afera o pietruszkę… ona 10 lat temu też tyle kosztowała, tylko nikt tego nie rozdmuchał - dodała. Pani Magdalena powiedziała wprost: "bez pietruszki da się żyć". - Teraz ogólnie jest taki trend nakręcania się negatywnego - powiedziała gospodyni.

Nagle natychmiast pojawił się temat słynnych paragonów grozy . Idealnie wpisują się one w trend negatywnego nastawiania Polaków do cen, jakie przyszło im płacić. Pani Magdalena w bardzo jasnych słowach wyjaśniła, skąd bierze się część wysokich cen. Polacy, nie tylko w czasie przygotowań do Wielkanocy 2023 , zapomnieli o tym, co dla naszych babć i dziadków było oczywiste.

- Nie można myśleć negatywnie. Ktoś tam z rodziny przyjechał do mnie w niedzielę i mówi tak, że… byłam na targu i wiesz co… stoi taka babcia, babcia na emeryturze, stoi i wzięła cztery ogóreczki małosolne. Osiem złotych za cztery ogóreczki małosolne . A ja mówię: czy ty się słyszysz? O tej porze roku ktoś kupuje ogórki małosolne ? To chyba jakaś fanaberia dla tej kobiety. Po co ona kupowała? Kupuj kiszone! - mówiła pani Magdalena. Inne członkinie Koła Gospodyń Wiejskich działających w cieniu słynnej, ociekającej złotem bazyliki, przyznały jej rację. To nie był jednak koniec gorzkich słów względem oczekiwań Polaków wydających pieniądze na zakupach.

- Druga koleżanka mówi, a jakie ogórki zielone drogie . Słuchaj… a jak byłyśmy małe, to my o tej porze jadłyśmy ogórki zielone? Nie . Czy my jadłyśmy to? Czy my jadłyśmy sałatę? Tego po prostu nie było i żyjemy. Nie panikujmy, że coś jest drogie, czy czegoś nie można dostać. Otwórz słoik kiszonych ogórków i zjedz. Kiedyś tak się jadło i nikt nie narzekał, że ogórek drogi, czy sałata . Nie stać mnie to nie kupuje - powiedziała pani prowadząca prężnie działające licheńskie Koło Gospodyń Wiejskich.

Znające się na rzeczy kobiety zwróciły uwagę na coś jeszcze. Nie tylko wydajemy małe fortuny na niesezonowe produkty , o których wcześniejsze pokolenia nawet nie myślały o tej porze roku. Gospodynie podważają jakość niektórych warzyw. - Ale co ten ogórek wart jest o tej porze … Ja jak się skończą z pola pomidory, tak już przestaje jeść, dopóki nie wejdą nowe, bo te wszystkie marketowe kończą się u mnie uczuleniem i opuchniętym dziąsłami - powiedziała inna z pań. Tuż po tym padły słowa, które powinny odbić się szerokim echem w wielu polskich domach. Jest jeden sposób na tanią Wielkanoc .

Wielkanoc będzie spokojniejsza, jeśli zastosujesz się do rad gospodyń z Lichenia

Trik, który pozwoli ci zaoszczędzić wiele pieniędzy w czasie Wielkanocy nie jest trudny do wykonania . Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Licheniu Starym hołdują jednej, głównej myśli. - Zasada na oszczędne święta: nie gotuj tyle . Gotuj mniej - powiedziała wprost pani Magdalena. Mało ci prostych zmian w życiu, które zaowocują oszczędnościami ? Licheńskie gospodynie przybywają z odsieczą.

- Nie wyrzucaj . To jest moja zasada na każde święta, na każdą niedzielę, nawet na obiad. Nie gotuj tyle. Ludzie przesadzają i za dużo wyrzucali tego jedzenia - stwierdziła pani Magdalena, przewodnicząca KGW w Licheniu Starym. Inna z pań zwróciła uwagę, że ludzie często gotują zbyt dużo i później zmuszają się do jedzenia nieświeżego. - Nie jedz, bo na święta. Jedz jedz, bo się zepsuje - przywołała słynne powiedzenie inna z pań i wszystkie zaniosły się śmiechem. Szybko jednak powróciła powaga i szczera chęć podzielenia się dobrą i sprawdzoną radą na Wielkanoc .

Chcesz mieć więcej pieniędzy i mniej wydać w sklepie? Zastanów się nad sensem robienia zapasów ponad miarę . - Po co tyle robić. Nikt od razu nie zje dwa czy trzy razy więcej. Teraz nawet jak goście przychodzą, to wypiją kawę, zjedzą kawałek ciasta i nie chcą żadnego jedzenia, bo każdy ma to w domu - wyjaśniła spokojnie zamysł triku na oszczędne święta pani Magdalena. - My świętujemy na co dzień , każdego dnia. Jeżeli ktoś chce oszczędzić na święta, to niech gotuje mniej i sezonowo . Żyjemy zbyt rozrzutnie , zbyt nerwowo - dodała.

- Przyszło, poszło. Powinniśmy zwolnić - dodała inna z pań. Nie pozostaje nic innego, jak zgodzić się z gospodyniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Lichenia Starego. Panie nie tylko znają się na rzeczy i aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności . To prawdziwe mistrzynie dobrego życia w pełnym rozumieniu tego sformułowania. Spokojniejsza Wielkanoc , mniej gonienia za wywindowanymi standardami, a więcej czasu spędzonego z rodziną przyniesie ze sobą nie tylko więcej pieniędzy w portfelu.

Źródło: goniec.pl

Polewał 8-latka wrzątkiem i kładł go na rozgrzanym piecu. Siostra chłopca przerwała milczenie
Thomas Thurnbichler w ogniu krytyki, tego się nie spodziewał. Znany trener nie miał litości
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport