Wiadomo, o ile wzrośnie emerytura, jeśli popracujesz rok dłużej. ZUS podał konkretne kwoty
Wiele osób udaje się na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku umożliwiającego zakończenie aktywności zawodowej. Warto jednak popracować, chociaż o rok dłużej. ZUS przekonuje, że taka praktyka wyraźnie zwiększy nasze świadczenie. Dzięki konkretnym wyliczeniom wiadomo, o ile.
O ile wzrośnie emerytura, jeśli pracujesz rok dłużej? ZUS podał wyliczenia
Średnia
emerytura
w Polsce, to
około 3,5 tys. złotych
. Ustawowym wiekiem, kiedy możemy na nią przejść jest 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Mamy wówczas dwie możliwości: przejść na emeryturę i tym samym pobierać świadczenia, albo pracować dalej.
ZUS
przekonuje, że wybierając dodatkowy rok pracy, możemy wyraźnie
podwyższyć naszą emeryturę
, a pracując dłużej o kilka lat, mamy szansę nawet na podwojenie przyszłego świadczenia.
Pracując o rok dłużej można zyskać naprawdę sporo. Są wyliczenia
Tym samym warto przemyśleć, czy przejście na emeryturę zaraz po tym, jak umożliwia nam to zapisany w ustawie wiek, będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Przedłużając naszą aktywność zawodową o jeden rok, możemy zwiększyć przyszłe świadczenie nawet o 15 proc.
Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - przekonuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Im wyższa emerytura, tym większy zysk
Przyjmując, że wyliczone przez ZUS świadczenie oscyluje w granicach minimalnej emerytury , tj 1800 złotych - pracując rok dłużej, otrzymamy około 270 zł więcej. Analogicznie im wyższa emerytura, tym większy zysk z dłuższej pracy. W przypadku średniej, czyli 3500 złotych, będzie to już kwota w granicach 350-500 złotych.
Ciekawym przykładem jest emeryt , który przedłużając swoją aktywność zawodową o 21 lat, stał się najbogatszym emerytem w Polsce. Jego świadczenie to blisko 50 tys. złotych.