Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Seniorzy otrzymają od ZUS czternastą emeryturę. Różnice będą spore, znamy wyliczenia
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 10.07.2024 10:54

Seniorzy otrzymają od ZUS czternastą emeryturę. Różnice będą spore, znamy wyliczenia

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Już po raz czwarty na konta seniorów wpłyną środki z czternastej emerytury. Wiadomo, że pieniądze mają trafić do uprawnionych już we wrześniu. Kto i ile dostanie z ZUS? Różnice są spore.

Czternasta emerytura już we wrześniu

Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak w 2023 roku, czternasta emerytura trafi na konta seniorów już we wrześniu. Wiadomo, ze w tym roku wyniesie ona 1780,96 zł - tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Podobnie jak poprzednio, nie ma potrzeby składania w ZUS żadnych wniosków. 

Niestety będzie niższa niż ostatnio i to o ponad 869 zł. Informacje początku czerwca w wywiadzie telewizyjnym potwierdził minister finansów, Andrzej Domański. 
 

Przepracował 62 lata i nie był na zwolnieniu. Trudno uwierzyć, jaką emeryturę wypłaca mu ZUS

Zasada złotówka za złotówkę

Emerytura we wskazanej wysokości 1780,96 zł, przysługiwać będzie seniorom, którzy pobierają świadczenia na poziomie nie więcej niż 2900 zł brutto. Niestety w związku z tym część prawdopodobnie będzie musiała oddać pieniądze. 

W przypadku pobierania wyżej emerytury obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę. Polega ona na proporcjonalnym pomniejszeniu kwoty świadczenia w zależności od wielkości jego przekroczenia. Oznacza to więc, że osoby z emeryturą powyżej około 4631 zł brutto, w ogóle nie otrzymają w tym roku czternastki.  

Pieniądze będę faktycznie niższe

Ponadto z wypłaty zostanie pobrana składka zdrowotna oraz zaliczka na PIT. Tym samym świadczenie będzie faktycznie niższe niż kwota 1780,96 zł. brutto. Warto również wspomnieć o tzw limitach dorabiania. 

Pilnować wysokości swoich dochodów muszą osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie (…). Limity dotyczą bowiem tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego - informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak aktualnie wyglądają limity?

  •   5703,20 zł (70 proc. przeciętnego wynagrodzenia) - przekroczenie takiej kwoty, będzie oznaczać zmniejszenie świadczenia,
      
  •  10 591,60 zł (130 proc. przeciętnego wynagrodzenia) - analogicznie przekroczenie, oznaczać będzie zawieszenie świadczenia.