Goniec.pl Finanse Ważny komunikat ZUS, zacznie się już 1 stycznia. Rusza nowe świadczenie, skorzysta wielu Polaków
Fot. goniec.pl

Ważny komunikat ZUS, zacznie się już 1 stycznia. Rusza nowe świadczenie, skorzysta wielu Polaków

24 grudnia 2024
Autor tekstu: Krzysztof Górski

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski w ramach nowego wsparcia dla seniorów. Co niezwykle istotne, pozwoli ono połączyć kilka różnych świadczeń. Trzeba będzie jednak spełnić konkretne warunki. Kto dostanie pieniądze?

Od 1 stycznia rusza nowe świadczenie

Nie jest tajemnicą, że sytuacja rodzimych seniorów nie jest aż tak “bajkowa”, jak mogłoby się wydawać. Już niedługo Polki i Polacy będą mogli składać wnioski o tzw. rentę wdowią , przewidującą pomoc finansową dla emerytów po stracie małżonka. Rząd podkreśla, że na dodatkowe pieniądze będą mogły liczyć nawet 2 mln osób . “Nowe” wsparcie przewiduje możliwość pobierania przez nich kilku świadczeń emerytalno-rentowych jednocześnie .

Ustawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pilne wieści dla seniorów, chodzi o waloryzacje. Niesłychane, o ile wzrosną ich emerytury, są wyliczenia
Biedronka rozdaje mleko i masło za darmo przed świętami. Właśnie się zaczęło, jest jeden warunek

Komu przysługuje renta wdowia z ZUS?

Warto wiedzieć, że “renta wdowia” nie jest zupełnie nowym dodatkiem , ale polega na łączeniu dwóch różnych świadczeń - renty rodzinnej i np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Na pieniądze mogą liczyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn), mają razem ze zmarłym małżonkiem wspólnotę majątkową oraz prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (kobiety w wieku co najmniej 55 lat, mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat).

Prawo do renty wdowiej posiada również małżonek, który do dnia śmierci pozostawał we wspólności małżeńskiej, jeżeli:

  • w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole - 18 lat,
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej
  • ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci

Świadczenie przysługuje także rozwódkom, lub pozostającym w separacji, jeżeli udowodnią, "że bezpośrednio przed śmiercią współmałżonka otrzymywała od niego alimenty na podstawie porozumienia między rozwiedzionymi/separowanymi".

ZOBACZ: Jaką kwotę można przelać na konto? Taka suma zainteresuje “skarbówkę”

Co istotne, przyznanie “renty wdowiej” będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli do tej pory nie ubiegali się o przyznanie tego dodatku, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku.

Następnie do 30 czerwca 2025 r., należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD - to ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r.

Gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Następnie do 30 czerwca 2025 r. należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Taka kolejność ułatwi i przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r." – zwrócił uwagę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka w przekazanym PAP komunikacie.

Ile wyniesie renta wdowia z ZUS?

Wysokość sumy świadczeń składających się na rentę wdowią nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wlicza się także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki przewidziane ustawą lub odrębnymi przepisami. W przypadku, gdy suma świadczeń przekroczy ten limit, ZUS pomniejszy wypłatę o kwotę przekroczenia.

ZUS wskazał, że wdowcy i wdowy będą mieli możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. włas nego świadczenia lub odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.

ZOBACZ: Masz w domu taki dowód osobisty? Lepiej go nie wyrzucaj, możesz na nim sporo zyskać

Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku do końca czerwca. Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożono dokument, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku - wtedy też ruszą wypłaty. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku.

Warto także pamiętać, że ZUS może wniosek odrzucić , jeśli:

  • małżonkowie mieli rozdzielność majątkową, byli rozwiedzeni lub żyli w nieformalnym związku
  • nie spełniono kryterium wiekowego
  • senior uzyskał prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego
  • senior ponownie zawarł związek małżeński
  • suma wysokości obu świadczeń emerytalno-rentowych przekracza trzykrotność najniższej emerytury (świadczenie zostaje pomniejszone o kwotę przekroczenia)
  • zmarły małżonek nie miał ustalonego prawa do świadczeń emerytalno-rentowych

Wnioski o przyznanie renty wdowiej można składać na kilka sposobów: osobiście w placówkach ZUS , podczas e-wizyty, przez e-mail (cot@zus.pl) lub telefonicznie pod numerem 22 560 16 00.

Wiadomo, ile będzie trzeba zapłacić za abonament RTV w 2025 roku. A jednak, ujawniono stawki
Ważna informacja z ZUS, chodzi o terminy wypłat emerytur. Seniorzy muszą o tym wiedzieć
Obserwuj nas w
autor
Krzysztof Górski

Redaktor portalu Goniec.pl. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od klasycznej gazety papierowej. Obecnie natomiast jestem całkowicie pochłonięty internetem i tym co interesuje Polaków. Prywatnie pasjonat sportu, psychologii i komiksów.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport