Wąsik: Dziś pierwsze spotkanie ws. budowy zapory na granicy
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik gościł o poranku w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Polityk odpowiadał na serię pytań dotyczących sytuacji na granicy z Białorusią, w tym planów na budowę nowej, trwałej zapory.
Przypomnijmy, że sytuacja na polsko-białoruskim pograniczu z dnia na dzień coraz bardziej się komplikuje. Jakiś czas temu rządzący ogłosili więc budowę specjalnej zapory, która ma w bardziej skuteczny sposób zabezpieczyć pas graniczny oraz ułatwić pracę służb na tym terenie.
Minister Wąsik odpowiada na pytania o zaporę
Kiedy dokładnie zacznie się budowa ogrodzenia? Na to pytanie w "Sygnałach dnia" odpowiedział wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik.
- Nie chciałbym teraz mówić o szczegółach. Jestem pewien, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, tak szybko, jak to tylko możliwe. Niemniej dziś o 12 odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu koordynującego budowę, powołanego mocą specustawy, na którym będą przedstawione pierwsze propozycje i będzie można jakieś szczegóły ujawnić - terminy, być może sposób prowadzenia pewnych rzeczy. [...] Myślę, że na pewno MSWiA wyda dziś po południu stosowny komunikat - ujawnił Wąsik.
Jak poinformował, MSWiA chce, by nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej była procedowana już na najbliższym posiedzeniu Sejmu . Dzięki nowym procedurom, możliwe ma być dopuszczenie dziennikarzy na obszar przygraniczny, ale na ściśle określonych zasadach.
Cały proces powstawania zapory od początku budzi kontrowersje i wątpliwości opozycji co do przejrzystości działań. Minister Wąsik uspokaja jednak i zapewnia, że wszystko odbędzie się w sposób transparentny.
- Będziemy przedstawiać opinii publicznej na bieżąco wszystkie możliwe dokumenty i umowy. Budowa zakończy się do końca pierwszej połowy 2022 roku - powiedział.
Służby w pełnej gotowości
Obecnie na granicy polsko-białoruskiej jest około 4 tysięcy funkcjonariuszy SG, 2 tys. policjantów oraz 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Tak wielkie zaangażowanie sił obliczone jest na pokazanie Łukaszence, że zamierzamy chronić granicy Polski i UE przed atakiem hybrydowym i niekontrolowanym napływem migrantów.
Jak informowaliśmy, do Kuźnicy wciąż przyjeżdżają kolejne jednostki służb , które przygotowują się do kolejnego ataku migrantów na granicę. Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, przekazał, że obecnie w białoruskich obozowiskach może być ponad 4 tys. osób.
Migranci są starannie instruowani przez Białorusinów, którzy wyposażają ich w gaz oraz sprzęt . O poruszeniu w rejonach przygranicznych informował także białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. W związku z eskalacją konfliktu premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierami Litwy i Łotwy .
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl Źródło: Twitter, polkieradio.pl