Goniec.pl
strefy-okladka

Miejskie Zakłady Autobusowe | Facebook

Warszawa. Ważna decyzja w związku z koronawirusem. Wraca podział na strefy, ZTM potwierdził zmiany

1 Lutego 2022

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Od 3 lutego, po prawie 7 miesiącach przerwy, wracają strefy buforowe w warszawskiej komunikacji miejskiej - ograniczające dostęp pasażerów do kierowców oraz motorniczych. Pomimo rosnącej liczby zachorowań, będą jednak mniejsze niż poprzednio. Kierowcy twierdzą, że "to nic nie zmieni".

Kierowcy alarmowali o wprowadzenie stref już w listopadzie ub. roku - jednak wtedy spotykali się z odmową Zarządu Transportu Miejskiego. Kolejne pisma do dyrektor ZTM Katarzyny Strzegowskiej były wysyłane w styczniu. W poniedziałek nasza redakcja przesłała zapytanie w tej sprawie do MZA, ZTM oraz urzędu miasta. Wieczorem pojawiła się nieoficjalna informacja, że strefy buforowe wracają. We wtorek, w rozmowie z naszą redakcją potwierdził to rzecznik MZA - Adam Stawicki.

- Strefy buforowe zostaną wprowadzone od 3 lutego. Będą podobne do tych co były wcześniej, choć będą mniejsze. Pasażerom zostaną udostępnione pierwsze rzędy siedzeń. Poprzednio strefa zaczynała się za pierwszym rzędem foteli - powiedział w rozmowie z Goniec.pl Adam Stawicki, rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie.

Powodem powrotu do stref buforowanych jest rosnąca liczba zachorowań na COVID-19, a także braki kadrowe w warszawskiej komunikacji miejskiej. Strefy wydzielone w komunikacji miejskiej funkcjonowały od 13 marca 2020 roku do 7 czerwca 2021 roku. Obejmowały pierwsze drzwi oraz pierwszy rząd siedzeń. Od najbliższego czwartku wracają ale będą mniejsze.

- Od czwartku 3 lutego w autobusach i tramwajach kabina prowadzącego będzie oddzielona od pozostałej części pojazdu. Kierowcy i motorniczowie nie będą otwierali przednich drzwi. Epidemia koronawirusa i duża liczba zachorowań spowodowały, że dla bezpieczeństwa prowadzących przywracamy wydzielone strefy w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego - przekazał w rozmowie z Goniec.pl Tomasz Kunert, rzecznik ZTM.

Jak dodaje, taśma z informacją o strefie wyłączonej z użytkowania oddzieli od reszty pojazdu przednią część przy wejściu do kabiny prowadzącego. Pasażerowie będą mogli korzystać ze wszystkich siedzeń, nieczynne będą natomiast przednie drzwi - motorniczowie i kierowcy nie będą ich otwierali. Plakat z taką informacją znajdzie się na drzwiach, zaklejone zostaną przyciski do otwierania pierwszych drzwi.

"Nic się nie zmieni" - komentują kierowcy.

Z powodu zmniejszenia stref buforowych, swojego niezadowolenia nie kryją kierowcy autobusów miejskich w Warszawie. Założeniem wydzielenia strefy miało być oddzielenie kierowców od pasażerów. Nowa strefa jednak nic nie zmieni w bezpieczeństwie pracowników.

- Założeniem strefy buforowej jest odseparowanie jakąś odległością nas od pasażerów. W tym przypadku nic się nie zmienia i podróżujący są w takiej samej odległości od kabiny jak i bez strefy. Dodatkowo pasażerowie w dużym stopniu, nie stosują się do obowiązku zakładania maseczek, a kontrole służb są wręcz niezauważalne. Kierowcy po prostu boją się o swoje zdrowie i zdrowie swoich rodzin - komentuje w rozmowie z Goniec.pl Michał Nowicki z Wolnego Związku Zawodowego Kierowców RP.

Jak dodaje, kierowcy zwracają uwagę na coraz brudniejsze stanowiska pracy, czyli kabiny kierowców.

- Kiedyś kabiny były czystsze, bo kierowcy jeździli więcej przypisanymi do siebie wozami, co ograniczało możliwość zarażenia się. Wpływało to także na dbanie o stanowisko pracy. Na chwilę obecną ZTM decyduje, gdzie, jaki wóz ma jeździć (tzw. liczenie pasażerów) i kierowca pomimo grafiku ma zabierany autobus i jeździ innym. Podczas trwającej pandemii nasze stanowiska pracy powinny być bezpieczniejsze, a są aktualnie, w mojej ocenie miejscem potencjalnego zarażenia - mówi przewodniczący WZZK RP Michał Nowicki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

  • Warszawa. Z Wisły wyłowiono ciało kobiety. "Na brzegu leżały jej rzeczy"

  • Warszawa. Silny wiatr paraliżuje miasto. Dyrekcja Łazienek Królewskich zamyka park i odwołuje wydarzenia

  • 30. finał WOŚP w Warszawie. Rejs po Wiśle, dzień w ZTM, słupek parkingowy, świąteczny plakat miasta. Co można wylicytować w stolicy?

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres warszawa@goniec.pl

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Jakub BujnikAutor

Redaktor sekcji Warszawa. Piszę na tematy związane ze stolicą i Mazowszem. Warsztat dziennikarski szkoliłem w zespole redaktorów i wydawców redakcji TVN24. Następnie przez kilka lat pracowałem jako reporter w największym branżowym portalu lotniczym w Polsce - pasazer.com. Tam sprawowałem funkcje redaktora prowadzącego, zajmującego się wszystkim redakcjami serwisu. Publikowałem również na łamach portalu turystycznego Fly4Free.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.bujnik@goniec.pl

Podobne artykuły

pl.wikipedia.org

Warszawa

Pruszków: pożar w kamienicy. Nie żyją dwie osoby, jedna trafiła do szpitala

Czytaj więcej >
Goniec.pl

Warszawa

Drugi turniej o „Puchar Rembertowa” za nami. Drużyny walczyły o okazały puchar

Czytaj więcej >
Policja Wyszków

Warszawa

Warszawa. Karambol na S8. Na trasie zderzyło się 5 samochodów, są poszkodowani

Czytaj więcej >

Warszawa

Zbiroża: Czołowe zderzenie ciężarówek, kierowca zmarł na miejscu

Czytaj więcej >
Prezydent Rafał Trzeskowski przekazał właśnie druzgoczące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Warszawa

Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał właśnie druzgocące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Czytaj więcej >

Warszawa

Warszawa: Podejrzany o molestowanie kobiety w autobusie. Szuka go policja

Czytaj więcej >