Goniec.pl Porady W Wielką Sobotę można jeść mięso? Ksiądz postawił sprawę jasno, Polacy będą zaskoczeni
Jedzenie wielkanocne (Fot. Photo by Elena Mozhvilo on Unsplash)

W Wielką Sobotę można jeść mięso? Ksiądz postawił sprawę jasno, Polacy będą zaskoczeni

18 kwietnia 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Wielki Piątek to dla chrześcijan okazja do duchowego oczyszczenia i zatrzymania się w codziennym biegu. Choć nie jest świętem w tradycyjnym znaczeniu, ma w Kościele katolickim wyjątkowe znaczenie. Tego dnia obowiązuje post ścisły - wymagający nie tylko rezygnacji z mięsa, ale też umiaru w ilości spożywanych posiłków. Co to właściwie dla nas oznacza?

Ścisły post - co to właściwie znaczy?

Choć Wielki Post trwa wiele tygodni, to tylko dwa dni w roku wymagają od katolików szczególnej wstrzemięźliwości. Poza Środą Popielcową właśnie Wielki Piątek zobowiązuje do tzw. postu ścisłego - zarówno jakościowego, jak i ilościowego.

Po prostu się nie objadamy i oczywiście też nie spożywamy mięsa - przypomina ksiądz Marek Sawicki, duszpasterz akademicki znany z kanału "Ksiądz w wielkim mieście".

Zgodnie z przepisami kościelnymi , post ten dotyczy osób od 18. do 60. roku życia, a wstrzemięźliwość od mięsa już od 14. roku życia. Chorych, kobiety w ciąży czy osoby korzystające ze zbiorowego żywienia przepisy nie obowiązują. Niemniej jednak, wielu i tak decyduje się w tym dniu na skromne dania - zupę, kromkę chleba, śledzia w śmietanie.

Nawet 400 zł za koszyk. Polscy grzybiarze szturmują lasy

Kapuśniak zamiast ulubionego rosołu w ramach pokuty

Sam ksiądz Marek pokazuje, że post to nie tylko wyrzeczenie cielesne, ale i duchowe. Tego dnia unika swoich ulubionych potraw.

Wielki Piątek to nie czas na przyjemności. Wolę rosół czy pomidorową, ale wybieram kapuśniak, który mi nie smakuje - to też forma pokuty - przyznaje.

Taki symboliczny gest, choć wydaje się drobny, może mieć duże znaczenie. Duchowny często rezygnuje też z kolacji. W jego jadłospisie pojawia się jedynie lekkie śniadanie i prosty obiad.

A co z Wielką Sobotą? Czy też obowiązuje post?

Tu pojawia się zaskoczenie. Wbrew temu, co zakorzeniło się w wielu polskich domach, Kościół nie nakazuje w sobotę kontynuowania postu.

To zależy od rodziny czy od regionu. Oficjalne wytyczne Kościoła mówią tylko o Wielkim Piątku i Środzie Popielcowej - tłumaczy ksiądz Marek.

Dla wielu to jednak dzień ciszy i oczekiwania - na przykład z mięsną ucztą czekają aż do poświęcenia pokarmów lub dopiero do Wigilii Paschalnej. Tu nie ma sztywnego scenariusza, liczy się tradycja wyniesiona z domu.

Niedzielny poranek dla wielu osób przynosi upragnioną ucztę - na stołach królują kiełbasy, pasztety i inne świąteczne przysmaki. Ale to, co najważniejsze, jak podkreśla ksiądz, nie leży na talerzu. To chwila spotkania z bliskimi i duchowej radości. Bo choć Wielki Piątek jest surowy, to właśnie dzięki temu Święta Wielkanocne mają tak głęboki sens.

Tych majonezów nie kupuj nawet na promocji, mało kto o tym wie. Zwróć uwagę na jedno
Wystarczy jeden składnik zmieszać z wodą. Nie znajdziesz lepszej odżywki do pomidorów
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży… choć na co dzień związany jestem raczej z tematyką rozrywkową. Staram się, aby moje teksty zawierały najważniejsze informacje i były przyjemne w odbiorze. Mam nadzieję, że mi to wychodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport