Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Posiedzenie Sejmu. W czwartek pierwsze czytanie projektu PiS o zmianie konstytucji

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Już w czwartek ma odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji, który przygotowali posłowie PiS. Dokument zakłada możliwość przejęcia przez Skarb Państwa własności, które służą wspieraniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Do uchwalenia ustawy o zmianie konstytucji potrzebna jest zgoda co najmniej 2/3 posłów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wszystko zatem zależy od głosów opozycji, ponieważ Zjednoczona Prawica nie dysponuje aż tak dużą liczbą mandatów.

East News - zdj. ilustracyjne, Screen Twitter/Daria Klimza

Śląsk: śmigłowiec gasił pożar, wpadł do zbiornika wodnego. Maszyna jest prawie całkowicie zatopiona

CZYTAJ DALEJ

PiS chce zmienić konstytucję. W planach konfiskata majątków

Dwudniowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę 24 maja. Z harmonogramu obrad wynika, że projekt zmiany konstytucji pojawi się w parlamencie dopiero w czwartek. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie konstytucji zaplanowano między godz. 12:45-15:00. W ramach debaty zostaną wysłuchane 10-minutowe oświadczenia klubów i 5-minutowe oświadczenia kół.

Projekt trafił do Sejmu 7 kwietnia i jest związany z wojną w Ukrainie. W dokumencie znajdują się przepisy, które mają umożliwić Skarbowi Państwa przejęcie własności będących pod jurysdykcją RP, ale służących do wspierania rosyjskiej agresji.

W rozdziale XI autorzy projektu chcą dodać rozdział XIa "Zagrożenie bezpieczeństwa państwa". Proponują, aby Skarb Państwa mógł przejmować majątek osób fizycznych niebędących obywatelami Polski "w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej napaści na terytorium innego państwa".

Zapisy wskazują, że osobom, którym taki majątek zostanie odebrany, nie będzie należało się odszkodowanie. Przejęte własności mają zostać przekazane na "wsparcie dla osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej". Szczegółowy sposób takiej konfiskaty ma określać ustawa.

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/EAST NEWS

Zamach na Putina. Media ujawniają szczegóły, prezydent ma korzystać ze snajperów i degustatorów

CZYTAJ DALEJ

PiS nie chce wliczania wydatków na obronność do długu publicznego

To nie jedyna zmiana, którą proponują posłowie PiS. Projekt zakłada także niewliczanie wydatków na obronę do długu publicznego, który nie może przekroczyć 60 proc. PKB.

W tym celu projektodawcy chcą zmienić art. 216 ust. 5. Ma być w nim ujęte wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych RP.

Sejm zadecyduje o losie Ziobro

W trakcie dwudniowego posiedzenia Sejmu w planach jest także wiele głosowań. W czwartek w godz. 18:30-20:30 posłowie pochylą się nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Najbliższe posiedzenie może być burzliwe, ponieważ zostanie przedstawione także sprawozdanie w sprawie projektu prezydenta Andrzeja Dudy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak już informowaliśmy, to właśnie ta kwestia była ostatnio kością niezgody wśród koalicjantów Zjednoczonej Prawicy.

Fot. PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Putin zawsze może liczyć na ich niebotyczne sumy? Rosyjscy oligarchowie, którzy trzęsą Kremlem

Po nieuprawnionym ataku Władimira Putina na Ukrainę dotkliwe sankcje nałożono nie tylko na samego prezydenta Rosji, ale i rosyjskich oligarchów, którzy od lat zapewniają mu władzę na Kremlu.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Radio ZET

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >