Goniec.pl > Polityka > Posiedzenie Sejmu. W czwartek pierwsze czytanie projektu PiS o zmianie konstytucji
Maria Glinka
Maria Glinka 25.05.2022 07:51

Posiedzenie Sejmu. W czwartek pierwsze czytanie projektu PiS o zmianie konstytucji

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Już w czwartek ma odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji, który przygotowali posłowie PiS. Dokument zakłada możliwość przejęcia przez Skarb Państwa własności, które służą wspieraniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Do uchwalenia ustawy o zmianie konstytucji potrzebna jest zgoda co najmniej 2/3 posłów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wszystko zatem zależy od głosów opozycji, ponieważ Zjednoczona Prawica nie dysponuje aż tak dużą liczbą mandatów.

PiS chce zmienić konstytucję. W planach konfiskata majątków

Dwudniowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę 24 maja. Z harmonogramu obrad wynika, że projekt zmiany konstytucji pojawi się w parlamencie dopiero w czwartek. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie konstytucji zaplanowano między godz. 12:45-15:00. W ramach debaty zostaną wysłuchane 10-minutowe oświadczenia klubów i 5-minutowe oświadczenia kół.

Projekt trafił do Sejmu 7 kwietnia i jest związany z wojną w Ukrainie. W dokumencie znajdują się przepisy, które mają umożliwić Skarbowi Państwa przejęcie własności będących pod jurysdykcją RP, ale służących do wspierania rosyjskiej agresji.

W rozdziale XI autorzy projektu chcą dodać rozdział XIa "Zagrożenie bezpieczeństwa państwa". Proponują, aby Skarb Państwa mógł przejmować majątek osób fizycznych niebędących obywatelami Polski "w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej napaści na terytorium innego państwa".

Zapisy wskazują, że osobom, którym taki majątek zostanie odebrany, nie będzie należało się odszkodowanie. Przejęte własności mają zostać przekazane na "wsparcie dla osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej". Szczegółowy sposób takiej konfiskaty ma określać ustawa.

PiS nie chce wliczania wydatków na obronność do długu publicznego

To nie jedyna zmiana, którą proponują posłowie PiS. Projekt zakłada także niewliczanie wydatków na obronę do długu publicznego, który nie może przekroczyć 60 proc. PKB.

W tym celu projektodawcy chcą zmienić art. 216 ust. 5. Ma być w nim ujęte wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych RP.

Sejm zadecyduje o losie Ziobro

W trakcie dwudniowego posiedzenia Sejmu w planach jest także wiele głosowań. W czwartek w godz. 18:30-20:30 posłowie pochylą się nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Najbliższe posiedzenie może być burzliwe, ponieważ zostanie przedstawione także sprawozdanie w sprawie projektu prezydenta Andrzeja Dudy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak już informowaliśmy, to właśnie ta kwestia była ostatnio kością niezgody wśród koalicjantów Zjednoczonej Prawicy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Radio ZET

Tagi: PiS Sejm