"Ustąpiliśmy Kościołowi". Wiadomo, co z lekcjami religii, jest duże zaskoczenie
Dyskusja na temat religii w szkołach toczy się w przestrzeni publicznej od długiego czasu. Niedawno odbyło się w tej sprawie spotkanie przedstawicieli rządu i Episkopatu, jednak strony nie doszły do porozumienia. Teraz wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer ogłosiła przełomowe zmiany. "Ustąpiliśmy w pewnych kwestiach Kościołowi" - podkreśliła.
Wiadomo, co z religią w szkołach
Według obecnego rozporządzenia MEN, dyrektorzy szkół i przedszkoli mogą łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z ró żnych roczników i oddziałów klasowych. Resort edukacji chce, aby od przyszłego roku szkolnego nauka religii i etyki w placówkach publicznych odbywała się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Pomysł ten nie przypadł do gustu przedstawicielom kościoła. Zdaniem Konferencji Episkopatu Polski "nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, że lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych".
ZOBACZ: Nie żyją dwie osoby, do akcji ruszyły wszystkie służby. Na miejscu lądował helikopter LPR
MEN ustąpił kościołowi
Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała w środę, 15 stycznia na antenie TVP Info, że będzie jedna lekcja religii. " Zrobiliśmy wszystko, żeby skonsultować tę decyzję z kościołem. Zdajemy sobie sprawę, że wymiar jednej godziny jest sensowny" - powiedziała. Podkreśliła jednocześnie, że do tej pory religia w szkole podstawowej odbywała się w takim samym wymiarze co historia, WOS i edukacja dla bezpieczeństwa.
Resort ugiął się jednak pod naciskiem kleru . "Jeżeli 100 proc. dzieci będzie w danej klasie chodzić na lekcje religii, to wtedy ona będzie mogła być nie pierwsza i nie ostatnia, ale to w sytuacji, w której nikt nie musi czekać, to jest podstawowy warunek" - przekazała Lubnauer.
Religia w szkołach na nowych zasadach
Wiceministra dodała jednocześnie, że w klasach I-III szkół podstawowych nie będzie możliwości tworzenia grup uczniów z różnych klas, jeżeli liczba uczestników przekroczy 7 osób. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami jest to możliwe.
Będzie można tworzyć grupy tylko między oddziałami w ramach tego samego rocznika - dodaje wiceszefowa MEN.
Lubnauer zapytana o to, kiedy pojawi się ostateczny kształt rozporządzenia w sprawie religii, poinformowała, że wówczas, kiedy zostanie ono zatwierdzone przez komisję prawniczą. Obecnie religia w szkołach odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. W przypadku etyki ilość godzin ustala dyrektor placówki.