Goniec.pl
Jarosław Kaczyński

Piotr Molecki/East News

Ujawniono, co dzisiaj robią "aniołki Kaczyńskiego". Zbiły fortuny

1 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

10 lat temu prawdziwą furorę robiły „Aniołki Kaczyńskiego”, czyli kobiety mające ocieplić wizerunek Prawa i Sprawiedliwości przed kampanią wyborczą do parlamentu. Dziennikarze Onetu sprawdzili, co słychać u każdej z siedmiu pań i doszli do zaskakujących ustaleń.

Ostatnio coraz głośniej mówi się o rekonstrukcji rządu, która ma się stać faktem już we wrześniu. W ramach planowanych zmian jest odwołanie kilku ministrów oraz przywrócenie niektórych zlikwidowanych rok temu resortów.

EN 00975312 0007

Śmierć dwóch 13-latek. Mieszkańcy wsi zabrali głos

CZYTAJ DALEJ

Jednym z nich ma być Ministerstwo Sportu, które poprowadzić ma osobista makijażystka prezesa PiS Anna Krupka. Mało kto pamięta, że Krupka była jednym z „aniołków” Kaczyńskiego, których zadaniem było ocieplenie wizerunku partii przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku. Dziennikarze Onetu postanowili sprawdzić, co słychać u pozostałych pań.

„Aniołki prezesa” sposobem na zrobienie kariery

„Aniołki prezesa” nazywane również „Aniołkami Kaczyńskiego” to wizerunkowa akcja wymyślona przez PiS przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. Partia chciała poprzez promowanie młodych, atrakcyjnych kobiet zabiegających o mandat posłanki ocieplić swój wizerunek.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Hasłem przewodnim akcji było „Chodźcie z nami”, a brało w niej udział aż siedem pań. Choć nie wszystkie są dziś czynne w polityce, to większość doskonale sobie radzi. Jedne zajmuja wysokie stanowiska w rządzie, inne zaś zasiadają w państwowych spółkach.

Co słychać u „Aniołków”?

Jedną z ubiegających się o mandat poselski była Ilona Klejnowska. Choć nie udało jej się dostać do Sejmu, znalazła zatrudnienie w biurze prasowym Prawa i Sprawiedliwości. Swego czasu prasa rozpisywała się o jej rzekomym szpiegowaniu Solidarnej Polski poprzez romans z młodym pracownikiem partii Zbigniewa Ziobry.

Pani Ilona w 2014 r. wyszła za polityka Mariusza Antoniego Kamińskiego – byłego posła PiS, którego kariera legła w gruzach, gdy światło dzieenne ujrzała tzw. afera madrycka. W tym czasie sama też odeszła z polityki i zaczęła zajmować się modą, a następnie PR-em. Obecnie pracuje w Instytucie Strategii i Rozwoju – agencji zajmującej się wizerunkiem.Kolejną z pań była pochodząca z Jarosławia Anna Schmidt. Kobieta jest autorką pracy magisterskiej na temat braci Kaczyńskich. W 2014 roku została radna sejmiku podkarpackiego, rok później znalazła się w Sejmie. W latach 2019–2020 była sekretarzem stanu w kancelarii premiera, następnie została wiceministrem w resorcie rodziny i polityki społecznej.

Aleksandra Jankowska w wyborach 2011 r. otrzymała wysokie trzecie miejsce na liście. Wcześniej była radną PiS w Sopocie, a także kandydatką tej partii na prezydenta Sopotu. Mimo to uzyskała trochę ponad 3 tys. głosów, co nie wystarczyło, by wejść do parlamentu. Od lutego 2019 r. jest wiceprezesem w Lotos Oil.

Zwana „Miss PiS” Sylwia Ługowska po kampanii w 2011 r. zajęła się prowadzeniem biura Witolda Waszczykowskiego, który zostając ministrem spraw zagranicznych pociągnął za sobą Ługowską. Oprócz pracy w MSZ kobieta zdobywała doświadczenie także w ministerstwie zdrowia aż do nominacji w lipcu 2018 roku na stanowisko wicedyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego z siedzibą w Łodzi.

Z kolei Magdalena Żuraw znana jest szerszej publiczności z nawoływania do spalenia tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie. W 2015 roku pracowała w kancelarii prezydenta, jednak przez wpadkę z przekręceniem słów głowy państwa została zwolniona. Obecnie współpracuje z prorządowym portalem niezalezna.pl.


Magdalena Wiciak mandatu poselskiego nie zdobyła, jednak PiS o niej nie zapomniał. Początkowo pracowała w centrali partii. W 2018 r. przeszła do powiązanej z PGNiG, Polskiej Spółki Gazowej.

Anna Krupka ministrem sportu?

Również dla Krupki wybory parlamentarne w 2011 roku nie były szczęśliwe, ale pozwoliły przygotować grunt pod polityczną karierę. W partii przylgnęło do niej określenie "makijażystka", bo kilka lat temu zdarzyło się jej przygotować Jarosława Kaczyńskiego do występu przed kamerami.

W 2018 r. została sekretarzem stanu w resorcie sportu. Bez powodzenia kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. W ostatnich wyborach parlamentarnych odnowiła mandat poselski z wynikiem ponad 69 tys. głosów poparcia. Po likwidacji Ministerstwa Sportu została wiceministrem w resorcie kultury.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, Facebook, Twitter

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Edward Janiak

Wiadomości

Nie żyje biskup Edward Janiak

Czytaj więcej >
msza św.

Wiadomości

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych

Czytaj więcej >
Kulisy życia w seminarium

Wiadomości

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Pijana 35-letnia olsztynianka opiekowała się czwórką dzieci. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja rzecznika rządu. Wśród spraw bieżących m.in. Rodzinne Kapitały Opiekuńcze

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podają się za pracowników banku. Wyłudzają pieniądze na "zdalny pulpit"

Czytaj więcej >