Trudno uwierzyć, co dzieję się z wodą w Bałtyku. IMGW ostrzega, może być niebezpiecznie
W związku z długim weekendem i ładną pogodą nad polskie morze wybrało się spore grono turystów. Co odważniejsi próbują już swoich sił w wodzie, nierzadko narażając się na niebezpieczeństwo. Temperatura w niektórych miejscach nie przekracza nawet 10 st. C. Sprawcą jest zjawisko, noszące nazwę ”upwelling”.
Bałtyk – temperatura wody
Niektórzy już odczują letnią aurę i niekiedy zanurzają się w Bałtyku . Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega – w niektórych miejscach lepiej dokładnie to przemyśleć. Najcieplejsza woda została zanotowana Tolkmicku w Zlewie Wiślanym – 21 st. C, a także w Trzebieży, Wolinie, Świnoujściu, Łebie i Pucku. W innych miejscach nie jest jednak tak tropikalnie, a wręcz potencjalnie niebezpiecznie.
W tych miejscach Bałtyku jest najzimniej. Przyczyną ”upwelling”
Eksperci poinformowali, że temperatura Bałtyku wciąż może wynosić mniej niż 10 st. C. W części środkowej oraz wschodniej, a także w okolicach Darłowa, woda osiąga jedynie 11 st. C., a w rejonie Władysławowa wyłącznie 9 st. C. Wszystko za sprawą zjawiska o nazwie ”upwelling”, które może stanowić dla niektórych osób poważne ryzyko.
”Upwelling” głównie ma miejsce za sprawą specyficznego kierunku wiatru, często ze wschodu i północnego wschodu. Dotyczy sytuacji, w której zimne wody głębinowe wynoszone są na powierzchnię.
ZOBACZ: Afera w Boże Ciało, policja wkroczyła do akcji. Ksiądz nie mógł w to uwierzyć
Czy można kąpać się w Bałtyku? Trzeba uważać na to zjawisko
Dlaczego ”upwelling” może być niebezpieczny? Po długim opalaniu na słońcu nachodzi nas ochota na schłodzenie się w morzu. Należy zachować wówczas szczególną ostrożność, ponieważ wejście do tak zimnej wody może doprowadzić do szoku termicznego.
Zgodnie z prognozami wschodni wiatr ma utrzymać się nad morzem jedynie do piątku, po tym czasie temperatura wody w Bałtyku powinna się wyrównać. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby wypoczywające na plaży powinny zwracać szczególną uwagę na warunki i temperaturę wody. Nie bez znaczenia jest także stopniowe ochładzania ciała.
Źródło: o2.pl