Goniec.pl Fakty "To jest niedopuszczalne". Mateusz Morawiecki komentuje ew. wyjątki w sankcjach wobec rosyjskich banków
JOHN THYS/AFP/East News

"To jest niedopuszczalne". Mateusz Morawiecki komentuje ew. wyjątki w sankcjach wobec rosyjskich banków

3 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Zapowiadane sankcje nałożone na Rosję w związku z wojną w Ukrainie nie są tak dotkliwe, jak zapowiadano? Sbierbank oraz Gazprombank mają być wykluczone z zawieszenia systemu SWIFT. - To jest niedopuszczalne - stwierdził w środę wieczorem Mateusz Morawiecki.

Tylko część rosyjskich banków zostanie wykluczona z systemu SWIFT . Dwa największe banki Sbierbank i Gazprombank mają zostać " ocalone " od sankcji przez unijnych dyplomatów. Mateusz Morawiecki nie ukrywa, że polski rząd nie zgadza się na ten krok .

W środę po godzinie 22 na koncie szefa polskiego rządu w serwisie Twitter pojawił się jednoznaczny głos w sprawie złagodzenia wcześniej zapowiadanych kroków wobec rosyjskich firm, w tym banków . Mateusz Morawiecki nie ukrywał swojego oburzenia.

Mateusz Morawiecki nie chce łagodzenia sankcji wobec rosyjskich banków

- Sbierbank i Gazprombank mają być zwolnione z unijnych sankcji ze względu na status „transakcji dotyczących dostaw energii do UE”. To jest niedopuszczalne - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier postanowił zareagować na doniesienia o ograniczeniu banków wykluczanych z systemu SWIFT. Doniesienia wskazują, iż unijni dyplomaci nie chcą obejmować wymienionych przez szefa polskiego rządu banków sankcjami ze względu na obsługiwane przez nie transakcje regulujące m.in. dostawy gazu .

Mimo ryzyka podjęcia przez Rosję ostrych kroków gospodarczych stanowisko Mateusza Morawieckiego jest jasne. - Polska domaga się sankcji, aby w pełni objąć wszystkie rosyjskie podmioty, za pośrednictwem których finansowana jest wojna - dodał premier.

Jedność Zachodu w sprawie sankcji wobec Rosji po rozpoczęciu wojny w Ukrainie

Trwająca już tydzień wojna w Ukrainie przyniosła ze sobą niespotykaną jedność krajów Unii Europejskiej i NATO . Politycy nie tylko zdecydowali o tym, iż majątki Władimira Putina i Siergieja Ławorwa zostaną zamrożone .

Sankcje nałożone zostały na niemal każdy aspekt życia . Kanada, USA, Francja, Polska, Niemcy, Holandia i Litwa, czy Łotwa postanowiły, że rosyjskie samoloty nie będą mogły latać nad terytorium ich krajów .

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden nie ukrywał, że wprowadzenie rosyjskich wojsk do Ukrainy i kolejne ataki, w tym te w czasie negocjacji dotyczących zakończenia wojny, są niedopuszczalne. - Putin myślał, że NATO nie zareaguje, a on nas podzieli. Mylił się, a my byliśmy gotowi . Historia nauczyła nas, że kiedy dyktatorzy nie płacą ceny za swą agresję, powodują jeszcze więcej chaosu - mówił prezydent USA.

Oburzenie Mateusza Morawieckiego dotyczące osłabienia sankcji dotyczących wykluczenia rosyjskich banków z systemu SWIFT to efekt odbierania tej możliwości, jako jedno z pierwszych ustępstw wobec Władimira Putina .

Nie tylko Rosja, Białoruś także objęta sankcjami

Gospodarcze skutki wojny w Ukrainie już zaczęły zmieniać codzienność zwykłych Rosjan . Mocno poszczególne decyzje krajów na całym świecie odczuwają również najbogatsi obywatele Federacji Rosyjskiej .

Alexander Konanykhin , rosyjski milioner, wprost stwierdził, że czuje się w moralnym obowiązku pomóc swojemu krajowi. Zaoferował on 1 milion dolarów za aresztowanie Władimira Putina , który w jego opinii nie może dalej być nazywany prezydentem.

Unia Europejska i świat postanowili jednak wyciągnąć konsekwencje również wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki, który wspiera działania Rosji . - Zaangażowanie Białorusi w trwającą niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną na Ukrainę będzie miało wysoką cenę - wskazał Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport