otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej
17 września nastąpiło oficjalne otwarcie "długo wyczekiwanego" kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Przekop był jedną z największych inwestycji partii rządzącej. Czy słusznie wydano 2 miliardy złotych podatników? Sprawdziła to "Gazeta Wyborcza" i... internauci.Podczas otwarcia sztandarowej inwestycji PiS nie mogło zabraknąć politycznych zagrywek, które są typowe dla partii. Sam Andrzej Duda przekonywał, że "każda wielka inwestycja jest zawsze atakowana. Powody są różne, ale wiele z nich jest podszytych wielkim złem", sugerując, że przeciwnicy marnotrawienia pieniędzy, działają na szkodę Polaków.
Podczas uroczystości otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej, która przyciągnęła wielu czołowych polityków, nie zabrakło również przedstawicieli Kościoła katolickiego. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który został ukarany przez papieża zakazem uczestnictwa w uroczystościach religijnych w związku z tuszowaniem nadużyć seksualnych w diecezji, asystował przy odczytywaniu błogosławieństwa.Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz biskup Edward Janiak zostali przed rokiem ukarani przez Watykan w związku z tuszowaniem nadużyć seksualnych na terenie podległych im diecezji. Pierwszy z hierarchów nie zrobił sobie nic z zakazu papieża i wkrótce zadebiutował w roli sołtysa w miejscowości Piaski na Podlasiu.
W trakcie koncertu "Wierzę w lepszy świat" zorganizowanego przez TVP z okazji przekopu Mierzei Wiślanej w Elblągu spadł obfity deszcz. Produkcja nie zdążyła zabezpieczyć kamer, w związku z czym widzowie wielokrotnie musieli patrzeć na rozmyty przez deszczówkę obraz. Nowy prezes TVP zrobił wszystko, by koncert "Wierzę w lepszy świat" widzowie zapamiętali na długo. Niestety, skupiając się na aspektach artystycznych, produkcja najprawdopodobniej nie przygotowała się na techniczne utrudnienia.