Kim Dzong Un ma powody do niepokoju. Japońska agencja prasowa Kyodo poinformowała w sobotę 22 kwietnia, że minister obrony Yasukazu Hamada nakazał japońskim służbom rozpoczęcie przygotowań do zestrzelenia północnokoreańskiego satelity szpiegowskiego, gdy ten znajdzie się nad terytorium Japonii.
Kim Dzong Un chce zwiększyć swój arsenał jądrowy. W Korei Północnej trwają prace nad budową nowego reaktora jądrowego. - Na placu budowy pełno jest ekip konstrukcyjnych, trwają też prace nad testami systemów chłodzenia reaktora — donosi agencja prasowa Bloomberg, powołując się na zdjęcia satelitarne.
Korea Północna przeprowadziła w niedzielę (18.12) kolejne testy rakietowe, wystrzeliwując dwa pociski balistyczne średniego zasięgu, które przeleciały około 500 km. Liczne testy, a także rozwój międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które mogą przenosić broń jądrową, niepokoją wiele państw tego regionu, a także Stany Zjednoczone, które są głównym obiektem gróźb kierowanych ze strony Kim Dzong Una. Przedstawiciele południowokoreańskiej armii poinformowali, że pociski, które zostały wystrzelone w niedzielę przez wojsko Korei Północnej to rakiety średniego zasięgu. Co istotne, podkreśla się, że tego typu pociski, gdyby były wystrzelone pod odpowiednim kątem, mogłyby dosięgnąć celów na terytorium Japonii, czyli bliskim sojuszniku, znienawidzonych przez reżim Kimów, Stanów Zjednoczonych.
Kim Dzong Un wybrał się ze swoją córką i żoną na pokaz wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego. Rodzinne spotkanie zakończyło się sukcesem, a na oficjalnych fotografiach z wydarzenia po raz pierwszy pokazano dziecko północnokoreańskiego dyktatora.
Korea Północna potajemnie przekazuje Rosji śmiercionośną broń. John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego doprecyzowuje, że chodzi o pociski artyleryjskie, które są używane podczas walk w Ukrainie.Korea Północna miała zacząć sprzedawać Rosji pociski artyleryjskie już dwa miesiące temu. Do tej pory jednak Pjongjang stanowczo zaprzeczał tym doniesieniom. Korea ma zatajać to, kim jest prawdziwy adresat broni i stara się udawać, że pociski trafiają do krajów Bliskiego Wschodu lub Afryki Północnej. Tajemne transporty - mimo że "znaczne" - mają nie wpływać szczególnie na sytuację na ukraińskim froncie.
Zdaniem ekspertów, seria testów rakietowych przeprowadzona w ostatnich tygodniach przez Koreę Północną, może realnie nasilać obawy o próbę nuklearną północnokoreańskiego reżimu. Jak podaje agencja Reutera, przygotowania techniczne mają być zakończone. Z kolei tego typu test miałby być pierwszym od 2017 roku.Korea Północna zakończyła wszystkie przygotowania techniczne do nowego testu nuklearnego w podziemnych tunelach, na poligonie Punggye-ri - oznajmili urzędnicy z Korei Południowej. Szczegółowe ustalenia w tej kwestii są niezwykle trudne, ze względu na to, że Korea Północna to jeden z najbardziej hermetycznych i niedostępnych krajów na świecie.
Kim Dzong Un po raz pierwszy od dawna pokazał się publicznie z żoną. Małżonkowie dali się sfotografować w nietypowych okolicznościach - podczas testów rakietowych. Północnokoreańska Centralna Agencja Informacyjnej nie ujawniła, gdzie dokładnie wykonano ikoniczne zdjęcie.Kim Dzong Un od ponad dekady jest mężem Ri Sŏl Ju. Para podobno doczekała się wspólnego dziecka. Doniesienia mówią o synu, który otrzymał imię Kim Ju-ae. O życiu prywatnym koreańskiego dyktatora wiadomo jednak niewiele.