Goniec.pl
Iberion

Iberion

Wiemy jakie osoby mogą zapomnieć o dopłatach do prądu. Ich wnioski zostaną odrzucone

5 Października 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Pod koniec września w Sejmie przegłosowano ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku. Oznacza to, że w domach, w których uda się ograniczyć zużycie energii, mieszkańcy będą mieli zagwarantowane "niskie" ceny.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach.

"Dodatek elektryczny". Kto może liczyć na wsparcie?

Nowa ustawa reguluje również kwestię "dodatków elektrycznych" dla tych gospodarstw, które są ogrzewane nie przy pomocy gazu czy innego paliwa, a energii elektrycznej. Chociaż finalnie nie doprecyzowano wszystkich szczegółów, a prace nad projektem wciąż trwają, to już teraz jest jasne, kto o dodatku do prądu będzie mógł jedynie pomarzyć.

Ruszyła wypłata dodatków węglowych. Niektórzy zamiast pieniędzy, otrzymają wezwanie do zapłaty

Ruszyła wypłata dodatków węglowych. Niektórzy zamiast pieniędzy otrzymają surowe kary

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że "zamrożenie" cen energii kinetycznej w 2023 roku obowiązywać będzie jedynie gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w określonym i mocno oderwanym od rzeczywistości limicie. W większości przypadków określono go na 2 tys. kWh rocznie. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w 2019 roku średnie zużycie dla 3-osobowej rodziny wynosiło do 2100 kWh rocznie - to oznacza, że niezmiernie trudno będzie się zmieścić w ustalonej granicy.

Dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami limit zostanie podniesiony do 2,6 tys. kWh, natomiast w przypadku rolników i rodzin z co najmniej trójką dzieci limit wynosi 3 tys. kWh rocznie.

Przekroczenie limitów sprawi, że gospodarstwa domowe za każdą kolejną zużytą kWh ponad ustaloną granicę płacić będą według cen i stawek "komercyjnych", które obowiązywać będą w roku 2023.

Standardowo więc każde gospodarstwo domowe będzie dążyło do zmieszczenia się w 2 tys. kWh. Aby otrzymać wyższy limit, trzeba będzie złożyć wniosek w przedsiębiorstwie energetycznym, z którym mamy zawartą umowę na dostarczanie energii i należycie go uzasadnić. Tzn. że w przypadku rodzin wielodzietnych i gospodarstw zamieszkałych przez osoby z niepełnosprawnościami konieczne będzie okazanie Karty Dużej Rodziny lub orzeczenia o niepełnosprawności.

Jacek Sasin

Potężna awantura o węgiel w Sejmie. Posłanka Lewicy nie zostawiła na Jacku Sasinie suchej nitki

CZYTAJ DALEJ

Analogicznie, rolnicy będą musieli wykazać zaświadczenia z urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku rolnego. Dopiero wtedy dostawca energii będzie wiedział, kiedy zacząć liczyć cenę prądu po komercyjnej stawce.

Należy je złożyć w postaci papierowej osobiście w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego lub wysłać pocztą tradycyjną, nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku. W innym razie szansa na podniesienie limitu zużycia przepadnie. Warto przy tym pamiętać, że oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

"Dodatek elektryczny". Nie każdy może go otrzymać

"Dodatek elektryczny", o którym wspominamy w tytule artykułu, przewidziano dla gospodarstw domowych, które wykorzystują pompy ciepła do ogrzewania budynków - a więc ogrzewane są energią elektryczną. Maksymalnie wyniesie on nawet 1500 zł jednorazowo, ale wysokość tej kwoty zależna będzie od kilku czynników.

Standardowy "dodatek elektryczny" wyniesie 1000 zł, a dopiero w przypadku rocznego zużycia na poziomie ponad 5 MWh zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem jego uzyskania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Na "dodatek elektryczny" nie mają co liczyć osoby, które zgodnie z ustawą z 23 czerwca złożyły wniosek o dodatek węglowy lub węgiel z gwarantowaną ceną nie wyższą niż 996,60 zł za tonę. "Dodatek elektryczny" nie przysługuje też gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego albo innego źródła ciepła (ustawa z 15 września).

To zabezpieczenie, które pozwala uniknąć sytuacji, w której ktoś otrzymałby wsparcie, jako osoba mieszkająca w gospodarstwie domowym ogrzewanym zarówno energią elektryczną, jak i węglem lub innymi paliwami.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >
Paweł Kukiz

Wiadomości

5G wpłynie na wynik wyborów? Pilny apel partii Kukiza

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa uderzył w ojca Mateusza Morawieckiego. Mocne słowa pod adresem Kornela Morawieckiego

Wiadomości

Lech Wałęsa nie wytrzymał, uderzył w ojca Mateusza Morawieckiego. "To była zdrada"

Czytaj więcej >
Przerwa serwisowa w największych bankach, mamy listę

Wiadomości

Prace serwisowe w bankach w weekend. Na liście największe polski banki, lepiej się przygotować

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polityk PiS o wsparciu dla TVP: "Stoi za tym cała nasza grupa"

Czytaj więcej >